Vrh je odprl generalni sekretar zveze Nato George Robertson, ki je zatrdil, da podpisniki prevzemajo odgovornost, da bo svet Nato-Rusija tudi dejansko zaživel. Svet, o katerem so dogovor dosegli na nedavnem ministrskem zasedanju v Reykjaviku, daje Rusiji pravico do enakopravnega soodločanja z zavezništvom v nekaterih zadevah skupnega interesa, kot sta boj proti terorizmu in preprečevanje širjenja orožja za množično uničevanje.
Svet deluje po načelu soglasja
Novo telo bo delovalo po načelu soglasja in prav to je glavna novost v primerjavi z dosedanjim stalnim svetom Nato-Rusija, ki ga bo nadomestilo. Dogodek politični komentatorji ocenjujejo kot dokončen pokop hladne vojne, obe strani pa poudarjata, da ohranjata avtonomijo odločanja in možnost neodvisnega delovanja. Nato opozarja, da Rusija nima pravice veta in da si v primerih, ko v okviru sveta ne bo moč doseči soglasja, pridržuje pravico do enostranske odločitve.
Putin o ruskih načelih
Generalni sekretar Nata general George Robertson je sporazum označil kot silo, ki bo "od Vancouvra do Vladivostoka" preganjala skupnega sovražnika – globalni terorizem. Putin je nakazal, da njegova "prozahodna drža" še ne pomeni, da je s tem dal vojaški zvezi dal zeleno luč za vojaške akcije. "Temeljnega pomena je, da mora sodelovanje 20 držav izhajati iz načel mednarodnega prava, ustanovne listine ZN, helsinške listine in evropske listine o varnosti," je dejal Putin.
Rusija tradicionalno vztraja, da mora uporabo sile odobriti varnostni svet ZN, kjer ima pravico do veta. Prav tako Rusija ne bo razpustila varnostnega organa, znanega kot Skupnost neodvisnih držav, v katerem sodeluje 12 nekdanjih sovjetskih republik. Britanski premier Tony Blair, ki je dajal ton srečanju, je dejal, da je za uresničitev sporazuma poleg institucionalne spremembe potrebna še idejna sprememba.
Vrh kot Berlusconijev triumf
Italijanski prireditelji so pred vrhom v vojaškem oporišču Pratica di Mare v bližini Rima poskrbeli za izjemno stroge varnostne ukrepe. Med drugim so za promet zaprli letališči Fiumicino in Ciampino, pa tudi številne ceste in celo plaže.
Srečanje je politični triumf predvsem za karizmatičnega gostitelja, italijanskega premiera Berlusconija, ki je za stroške vrha in varnostne ukrepe porabil kar 12 milijonov evrov. Za kuliso srečanja so v vojaške barake iz lokalnih muzejev začasno prenesli nekaj kipov iz antike, da bi z njimi poskrbeli za dovolj blišča. Rusko delegacijo so po abecednem redu posadili med Portugalsko in Španijo, med skupinskim fotografiranjem na prostem pa so za hrup poskrbela vojaška letala, ki so prekrila nebo, medtem ko so za seboj puščala rdečo, belo in zeleno sled v barvah italijanske zastave.
Hiša sovjetov
Ruski predsednik Vladimir Putin je takoj po podpisu Rimske deklaracije o ustanovitvi novega sveta Nato-Rusija zaprosil za besedo in dejal: "Predlagam, da svet dvajsetih imenujemo 'Hiša sovjetov'." Putin verjetno ni imel v mislih nekdanje Sovjetske zveze, saj beseda sovjet v ruščini pomeni svet. Nekateri voditelji v vojaškem oporišču Pratica di Mare pri Rimu, kjer so podpisali omenjeno deklaracijo, so se zasmejali, med njimi tudi ameriški predsednik George Bush. Generalni sekretar zveze Nato George Robertson pa ni želel, da bi kdo Putinovo izjavo slabo razumel, zato je "uradno razglasil, da je to bila le šala".
Zanimive spletne povezave: