Bush namreč vztraja, da vodilni uslužbenci ministrstva dobijo velika pooblastila, med drugim pri zaposlovanju in odpuščanju delavcev. Predstavniški dom kongresa, kjer imajo večino Bushevi republikanci, je predsedniku v petek podelil široka pooblastila v predlogu zakona o novem ministrstva, ki bo združilo dele ali celote 22 ministrstev in zveznih agencij v ogromno ministrstvo za domovinsko varnost. Senat svoj predlog še pripravlja, vendar demokratska večina vztraja pri tem, da morajo zaposleni dobiti iste kolektivne in posamične pravice, kot jih imajo delavci v drugih ministrstvih oziroma agencijah.
Demokrati v senatu in Bush zdaj drug drugega obtožujejo trmoglavosti in ogrožanja sprejema zakona o ministrstvu, ki naj bi pomagalo zaščititi življenja Američanov v vojni proti terorizmu. Lieberman je dejal, da Bush s svojo grožnjo, da bo vložil veto na predlog zakona, če on in vodilni uslužbenci ministrstva ne bodo dobili širokih pooblastil, pretirava, dela iz muhe slona in izraža nezaupnico vsem delavcem v javni upravi.
Kot je za CBS pojasnil republikanski senator iz Tennesseeja Fred Thompson, naj bi šlo predsedniku Bushu za to, da lahko slabe delavce in tiste, ki zlorabljajo svoj položaj, nemudoma poženejo na cesto. Na ta način bi zagotovili, da bi delo opravljali resnično vestni ljudje, ker je položaj resen, je še dejal senator. Lieberman pa je pojasnil, da njegov predlog zakona daje predsedniku pravico, da delavce vrže iz sindikatov in jim tako odvzame zaščito. Zato je grožnja z vetom popolnoma nepotrebna in predstavlja žalitev javnih delavcev, ker namiguje, da nekdo ne bo opravljal svojega dela samo zato, ker je član sindikata in uživa delavske pravice.
Kongresniki odhajajo konec tega tedna na dopust, zato bo senat svoj predlog zakona o ministrstvu najverjetneje sprejel jeseni. Časa sicer ni veliko, saj so se kongresni voditelji z Bushem dogovorili, da bodo zakon spravili skozi proceduro do obletnice terorističnih napadov 11. septembra.