Rusija je izredno zasedanje o Siriji sklicala potem, ko so koalicijske zračne sile v Siriji bombardirale položaje armade predsednika Bašarja Asada in pobile več deset vojakov ter ranile več kot 100. Ameriško centralno poveljstvo je bombardiranje prekinilo, ko je dobilo obvestilo od Rusov, da namesto teroristov Islamske države (IS) pobijajo Asadove vojake.
Ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin je na ZN dejal, da še nikoli do zda ni bil priča takšni ameriški neobčutljivosti, in pojasnil, da mu je veleposlanica ZDA Samantha Power dejala, da je ne zanima nič, kar želi povedati, ker gre le za šopirjenje. Čurkin je povedal, da je želel s člani Varnostnega sveta deliti resne skrbi, ker je zelo sumljivo, da so se Američani odločili za napad na Asadove sile v tem času.
Powerjeva pa je povedala, da Čurkin še nikoli ni sklical izrednega zasedanja Varnostnega sveta, ko so Asadove sile napadale opozicijo ali zadrževale pomoč obleganim območjem.
Zaradi bombardiranja Asadovih sil je zdaj pod vprašajem premirje, o katerem sta se pretekli teden dogovorila državni sekretar ZDA John Kerry in ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
Američani podrobnosti dogovora nočejo objaviti, kar je v soboto kritiziral ruski predsednik Vladimir Putin med obiskom Kirgizije. Dejal je, da Američani še vedno niso sposobni ločiti opozicije od kriminalnih in terorističnih elementov.
O dogovoru je znano, da mora premirje trajati sedem dni, nato bi se moralo začeti sodelovanje ameriških in ruskih zračnih sil v Siriji za usklajene napade na teroriste.
Do zdaj ZDA še niso napadle Asadovih sil
V času premirja napadi na Asadove sile niso dovoljeni, vendar jih ZDA do zdaj tako ali tako niso še nikoli napadle, in sobotno bombardiranje položajev sirske armade v mestu Deir el Zour je bilo prvo od začetka državljanske vojne.
ZDA vztrajajo, da ne bo nobenega sodelovanja z Rusijo, dokler oblegano mesto Alep ne dobi človekoljubne pomoči. ZN pravijo, da dostop do pomoči ovirajo Asadove sile, te pa skupaj z Rusijo krivdo valijo na upornike.
Rusija se je ostro odzvala na napad in tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova je med drugim dejala, da so potegnili grozljiv sklep, da so Američani na strani IS. Čeprav napad ni bil nameren, Rusija meni, da so krive ZDA, ker zavračajo koordinacijo z Rusijo.
Ruska vojska je sporočila, da so napade izvedla štiri letala. Dva lovca F-16 in dve letali za boj proti pehoti in oklepnim vozilom A-10. Ruska vojska ni povedala, ali je šlo za ameriška ali kakšna druga letala, in tudi ameriško centralno poveljstvo govori le o koalicijskih letalih.
Televizija CNN poroča, da so ZDA prek Rusije Siriji izrazile obžalovanje za nenamerno izgubo življenj. Centralno poveljstvo zagotavlja, da so napade takoj prekinili, ko so jih Rusi obvestili, da je tarča napačna.
Vendar je bilo že prepozno, in sirski Observatorij za človekove pravice iz Londona poroča, da je umrlo 83 vojakov, 120 pa jih je bilo ranjenih. Sirska vojska je predtem poročala o najmanj 62 mrtvih in približno 100 ranjenih.
Zračna baza sirske vojske v Deir el Zouru je enklava, obkrožena s silami IS, ki si jo že dlje časa prizadevajo zavzeti. Po zračnih napadih naj bi sile IS potem prav tako napadle položaje sirske vojske. Kakšen je bil razplet, še ni znano.
Za Asadovo vlado je napad jasen dokaz, da so ZDA v Siriji na strani IS in drugih teroristov. Centralno poveljstvo ZDA pa je sporočilo, da bo pregledalo napad in okoliščine ter skušalo iz tega potegniti nauk za naprej.
Iz Pentagona je prišlo sporočilo, da je položaj v Siriji zelo zapleten, saj so razne vojaške sile in milice blizu druga drugi.
"Lokacija napada je na območju, kjer so koalicijske sile že napadale prej. Člani koalicije v skupnem centru za zračne operacije so ruske kolege predhodno seznanile, da bo prišlo do zračnega napada," sporočilo Pentagona prenaša tiskovna agencija AFP.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.