Ruske oblasti bodo iz države izgnale štiri britanske diplomate. S tem so se odzvale na podoben ukrep, ki ga je v začetku tedna sprejel London. Novi britanski zunanji minister David Miliband je namreč napovedal, da bodo zaradi primera Litvinenko odrekli gostoljublje prav tako štirim ruskim diplomatom. Moskva je namreč zavrnila izročitev ruskega poslovneža Andreja Lugovoja, osumljenega umora nekdanjega tajnega agenta Aleksandra Litvinenka.
Predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Mihail Kaminin je povedal, da so britanskega veleposlanika o tem že obvestili. "Prejel je uradno noto, v kateri smo razglasili, da so štirje zaposleni na britanskem veleposlaništvu postali nezaželene osebe in da morajo v desetih dneh zapustiti ozemlje Ruske federacije,“ je dejal. Imen ni omenjal. Glede na to, da Britanci, ki so prav tako že sporočili, kdo mora zapustiti državo, niso izgnali visokih diplomatov, jih najverjetneje tudi Rusi niso.
Kaminin je še dodal, da Rusija britanskim diplomatom ne bo več izdajala vizumov ter dodal, da je zaradi nedavnih izjav britanske vlade nemogoče z njo še naprej sodelovati v vojni proti terorizmu. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je diplomatski spor, ki ga je sprožil Litvinenkov umor, označil za "mini krizo", ki jo lahko premostijo, če bosta obe strani pokazali "zdravo pamet". Za prihodnost odnosov med državama ga ne skrbi.
Odnosi med Veliko Britanijo in Rusijo so se po Litvinenkovi smrti zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem zelo zaostrili. Britanska vlada vztraja pri zahtevi za izročitev Lugovoja, v nasprotnem primeru napovedujejo nadaljnje ukrepe proti Rusiji.
Da bi morala Rusija pri preiskavi agentove smrti bolj sodelovati z Veliko Britanijo, meni tudi portugalsko predsedstvo Evropske unije, ki je v sredo izrazilo razočaranje, ker temu ni tako. V Moskvi so se že odzvali - odziv EU je "neprijetno presenečenje", so sporočili.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.