Ameriška vojska je z osmimi tanki in šestimi oklepniki vdrla v sveto mesta Karbala in zasedla ključne nadzorne položaje v bližini glavnih svetišč imama Huseina in Abbasa. Že prej so s težkim orožjem napadli urad šiitskega vodje Muktade al Sadra. "Nihče se jim ni upiral," je povedal eden od lokalnih prebivalcev.
Pri obstreljevanju urada Muktade al Sadra naj bi bilo ubitih šest pripadnikov Sadrove milice Mahdijeve vojske, umrl pa je tudi en ameriški vojak. "Izvršujemo svojo pravico, da naredimo sveto mesto spet vsem dostopno. Mesto je v naših rokah ," je povedal ameriški uradnik. Po informacijah iz mestne bolnišnice naj bi bil ubit en vojak, devet iraških civilistov pa naj bi bilo ranjenih.
Krvavo v Nadžafu

Pred tem pa so se ameriški vojaki in tanki zbrali severozahodno od mesta ter se Nadžafu, ki velja za trdnjavo skrajnega šiitskega voditelja Muktade al Sadra, približali iz štirih smeri. Ameriška vojska je potem prevzela nadzor nad uradom guvernerja v Nadžafu. V zgradbi naj ne bi bilo upornikov, zato so urad prevzeli brez boja. Na vzhodu Nadžafa je prišlo do hujših spopadov, v katerih je umrlo 41 pripadnikov Al Sadrove milice Mahdijeve vojske, koliko pa je žrtev na ameriški strani, še ni znano. Z obrobja mesta se vali gost dim, ameriški helikopterji pa nizko preletavajo področje, na katerem potekajo spopadi.
Al Sadrove sile so nadzor nad vladnimi zgradbami in policijsko postajo v Nadžafu in več drugih mestih na jugu Iraka prevzele minuli mesec. Po navedbah očividcev pa je z juga Iraka v Nadžaf in bližnjo Kufo prišlo na stotine šiitov, da bi se pridružili Al Sadrovim milicam.

Ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer je sicer danes imenoval novega guvernerja tega svetega šiitskega mesta. To je postal Adnan al-Zurufi. Al-Zurufi, ki je bil v času Sadama Huseina zaprt, je pravi človek za to delo, je na novinarski konferenci v Bagdadu dejal Bremer. Prejšnji guverner regije Haider Majali je odšel na obisk v Iran in se nikoli ni vrnil.
Samomorilski napad na sedež okupacijskih sil

V eksploziji avtomobila bombe v bližini sedeža koalicijskih sil v Bagdadu je bilo ubitih šest Iračanov in ameriški vojak, ranjeni pa so bili trije vojaki. "Čakal sem v svojem avtomobilu v koloni, ko je eksplodiralo. Videl sem šest vojakov, ki so bili ranjeni ali mrtvi," je povedal eden od očividcev. "Mislimo, da se je okrog 7.26 zjutraj domnevni samomorilski napadalec ustavil ob nadzorni točki, dva ali tri avtomobile stran od nadzorne točke, in aktiviral bombo," je poročal polkovnik v ameriški vojski, John Murray. Odgovornost za samomorilski napad je prevzela iraška skupina Džamat al Tavid in džihad. Iraška skupina je v sporočilu, objavljenem na arabskih spletnih straneh, današnji samomorilski napad ocenila kot uspešen.
Eksplozija pa je odjeknila tudi v hotelu Palestina na vzhodnem obrežju reke Tigris, druge podrobnosti, tudi o morebitnih žrtvah, pa zaenkrat niso znane.
Na sedežu Domoljubne unije Kurdistana (UPK) v Bakubi na severu Iraka pa sta danes v nekaj minutnem razmahu odjeknili dve bombni eksploziji, pri čemer so bili ranjeni štirje Iračani, poročajo tudi o veliki materialni škodi.
Iz Kirkuka prav tako na severu Iraka pa so sporočili, da so neznanci v središču mesta streljali in ubili tamkajšnjega direktorja urada za kmetijstvo Aivo Nadžiba Hamo in njegovega voznika. Hamina soproga je bila v napadu huje ranjena, je sporočila iraška policija.
Posnetek domnevno ameriškega talca
Arabska televizija Al Arabija, ki ima sedež v Dubaju, je danes predvajala posnetek nekega ameriškega talca, ki prosi za pomoč. Moški, ki je spregovoril v angleščini, je zvezanih oči povedal, da mu je ime Aban Elias in da ga je 3. maja ugrabila skupina Brigade islamskega gneva.

Delal naj bi za Pentagon kot civilni inženir; mednarodne agencije je pozval, naj pripomorejo k njegovi izpustitvi. Iraška skupina Džamat al Tavid in džihad pa je prevzela odgovornost za davišnji samomorilski napad v Bagdadu, v katerem je bilo ubitih sedem ljudi.
Moški na posnetku je še povedal, da prihaja iz Denverja v ameriški zvezni državi Kolorado in da je delal za Pentagon v Bagdadu. Kot je še poročala Al Arabija, je iz kopije Eliasovega potnega lista razvidno, da je rojen v Iraku, ugrabitelji pa niso postavili nobenih zahtev.
V Bagdadu ponoči ubitih deset al Sadrovih privržencev
Ameriška vojska je v noči na četrtek na območju šiitske mestne četrti Sadr City v Bagdadu izvedla štiri operacije proti pripadnikov Mahdijeve vojske, milice skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra, pri čemer so ubili deset upornikov. Med spopadi, do katerih je prišlo med akcijami, pa je bil ranjen ameriški vojak. V bližini Karbale v osrednjem delu Iraka je v noči na četrtek prav tako prišlo do spopadov koalicijskih vojakov s pripadniki uporniške Mahdijeve vojske.

Na naftovodu pri kraju Al Musajib južno od Bagdada pa je danes odjeknila silovita eksplozija, ki jo je po besedah predstavnika lokalnih oblasti Abdulaha al Džanabija povzročila bombna eksplozija. Ranjenih pri tem ni bilo, saj je do eksplozije prišlo na nenaseljenem območju.
Umik poljskih sil iz Iraka?
Novi poljski premier Marek Belka po poročanju časnika Zycie Warszawy načrtuje umik poljskih sil iz Iraka.

Belka naj bi tako pripravljal časovni načrt za umik skoraj 2500 poljskih vojakov iz Iraka, danes poroča omenjeni časnik, ki se sklicuje na vladne kroge. Tako deli vladajoče Demokratične leve zveze (SLD) kot tudi manjše koalicijske partnerke, Delavske stranke (UP) si želijo čimprejšnje vrnitve poljskih vojakov iz Iraka, kjer je Poljska od lanskega septembra na čelu večnacionalne sile v sektorju na jugu države. Tudi vojaški strokovnjaki izražajo vedno močnejši dvom v poljsko posredovanje v Iraku, to pa podpira le tretjina Poljakov.
Belka, ki je bil do konca marca pri ameriški civilni upravi v Iraku pristojen za obnovo iraškega gospodarstva, je v nedeljo prevzel položaj premiera, s katerega je odstopil Leszek Miller. Slednji je že konec marca napovedal, da bo odstopil dan po tem, ko bo Poljska postala članica EU, saj je njegova SLD po vrsti afer postala vedno manj priljubljena v javnosti. 52-letni Belka ima sedaj dva tedna časa za oblikovanje svojega vladnega programa, poljski parlament pa bo nato glasoval o njegovi potrditvi.