Tujina

Spopadi v Beli hiši

Biškek/Astana, 25. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA, Š.Z.
Komentarji
0

Odstavljeni kirgiški predsednik Akajev opozicijo obtožuje državnega udara. Iz Biškeka poročajo o manjših spopadih, med drugim tudi v Beli hiši.

Po nočnem plenjenju je bila velika večina trgovin v Biškeku opustošenih (Foto: Reuters)
Po nočnem plenjenju je bila velika večina trgovin v Biškeku opustošenih (Foto: Reuters) FOTO: Reuters/STA

Kot je za 24UR povedal osebni predstavnik predsedujočega Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Alojz Peterle, se v kirgiški prestolnici ne dogajajo tako hude zadeve, kot so nekateri napovedovali. V Biškeku naj bi se že oblikovali dve skupini demonstrantov. Prva podpira star parlament in novo vlado, druga pa je naklonjena novo izvoljenemu parlamentu in stari vladi.

Iz Kirgizije še vedno poročajo o plenjenju trgovin pa tudi zasebnih hiš, kot je povedal Peterle pa naj bi do manjših spopadov prišlo tudi v Beli hiši.

OVSE sprožil revolucijo

Ruski veleposlanik v OVSE Aleksej Borodavnik je opazovalce, ki jih je organizacija med nedavnimi volitvami poslala v Kirgizijo, obtožil, da so odgovorni za današnje razmere v državi. Po njegovem mnenju naj bi svoje ugotovitve preveč “politizirali”.

OVSE je ocenil, da oba kroga parlamentarnih volitev, ki so jih izpeljali februarja in marca, nista bila v skladu z demokratičnimi standardi. Borodovnik je zato organizacijo pozval, naj še enkrat preuči standarde za opazovanje volitev.

Askar Akajev je potrdil svoj odhod v tujino, pravi pa, da ni odstopil (Foto: Reuters)
Askar Akajev je potrdil svoj odhod v tujino, pravi pa, da ni odstopil (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Akajev obtožuje opozicijo

Odstavljeni predsednik Askar Akajev je potrdil poročanja, da je zapustil državo, vendar pravi, da sam ni odstopil. Obenem opozicijo obtožuje protiustavnega udara. "Govorice o mojem odstopu z mesta predsednika so lažne. Moje bivanje v tujini je začasno," je dejal.

Kirgiški parlament je pozval novo vodstvo, naj se zaradi roparjev v prestolnici uveljavi policijska ura.

Akajev, ki je v četrtek ubežal tisočim podpornikom opozicije, je še dejal, da je svojim vojakom naročil, naj ne uporabljajo sile proti protestnikom in da je začasno zapustil državo, da se izogne nasilju. "Pod mojim nadzorom je dovolj sil, ki bi lahko zatrle upor, toda v nasprotju z nasveti dela moje okolice sem jim dal ukaz, naj se ne zatečejo k sili in ne uporabijo orožja, da se tako izognemo žrtvam," trdi Akajev.

Vir blizu kazahstanskega predsednika je povedal, da se je odstavljeni predsednik Akajev zatekel v sosednji Kazahstan in da ga je tudi že zapustil. Ruski predsednik Vladimir Putin je Akajevu ponudil politično zatočišče, izrazil pa je tudi pripravljenost za sodelovanje z novimi oblastmi.

Začasna zunanja ministrica Roza Otunbajeva je dejala, da bi novi kirgiški voditelji lahko zahtevali izročitev Akajeva. "Trenutno nihče ne ve z gotovostjo, kje je. Novi voditelji si trenutno prizadevajo za stabilizacijo razmer v državi. Kasneje bodo verjetno zahtevali izročitev Akajeva, če bodo ugotovili, kje je," je dejala Otunbajeva.

Nemirna noč v prestolnici

Meščani Biškeka so preživeli nemirno noč, saj so neznanci oropali več trgovin in zažigali stavbe. Med nemiri naj bi življenje izgubili dve osebi, več kot tristo pa jih je moralo pomoč poiskati v bolnišnici. Prišlo je tudi do napadov na tuje novinarje.

V Biškeku so ponoči oropali več trgovin, številna poslopja in avtomobili pa so zagoreli (Foto: Reuters)
V Biškeku so ponoči oropali več trgovin, številna poslopja in avtomobili pa so zagoreli (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Razmere v kirgiški prestolnici so se sicer po nemirih že umirile, vendar naj bi Bakijev kljub temu razmišljal o možnosti sprejetja izrednih ukrepov v državi. Pred parlamentom je zbrana množica kakih 1000 ljudi, vendar pri tem ne prihaja do incidentov.

Bakijev premier in predsednik

Potem ko je kirgiški parlament imenoval opozicijskega voditelja Kurmanbeka Bakijeva za začasnega predsednika države in vlade, je predsednik zgornjega doma parlamenta Altaj Borubajev napovedal, da bo parlament glasoval tudi o novi vladi. Bakijev je poleg zunanje ministrice že določil tudi novega notranjega ni obrambnega ministra ter državnega tožilca.

Poslancem je Bakijev povedal, da bodo nove predsedniške volitve v skladu z ustavo v treh mesecih, torej junija letos.

Bakijev naj bi postal premier in predsednik hkrati (Foto: Reuters)
Bakijev naj bi postal premier in predsednik hkrati (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Generalni sekretar ZN Kofi Anan je pozval Kirgizijo, naj ohrani javni mir in povsem spoštuje človekove pravice. Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice pa se je izrekla za mirno rešitev in čimprejšnjo ponovitev volitev Kirgiziji.

"Parlament me je imenoval za premiera in mi je podelil predsedniška pooblastila. Zdaj nastopam dolžnost kot premier in predsednik," je dejal Bakijev v nagovoru množice.

Opazovalci medtem govorijo o nejasnem političnem položaju. Po njihovih ocenah poteka boj za oblast med opozicijskima veljakoma - nekdanjim premierom Bakijevom, ki izvira z juga države, in nekdanjim vodjo varnostnih služb Feliksom Kulovom, ki so ga izpustili iz zapora in uživa podporo predvsem na severu države. Na seznamu članov nove vlade, ki ga je parlamentu predložil Bakijev, ni za Kulova predvideno nobeno ministrsko mesto. Kirgiški parlament je sicer imenoval Kulova za začasnega vodjo vseh varnostnih sil v državi.

(Foto: POP TV)
(Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Novi vodja varnostnih sil v Kirgiziji Feliks Kulov je pozval policiste in vojake, naj se vrnejo na delo, in obljubil, da ne bodo odpuščeni. Ostale Kirgize pa je prosil, naj pomagajo varnostnim silam, da bi tako preprečili ropanje, do kakršnega je prišlo v noči na petek. Iz virov v varnostnih silah se je sicer danes izvedelo, da so kirgiške oborožene sile v povišanem stanju pripravljenosti.

Sosednja Kitajska je danes iz varnostnih razlogov zaprla pomemben mejni prehod s Kirgizijo. Po navedbah kitajskih oblasti bo mejni prehod Irkeshtam na severozahodu Kitajske zaradi "kaosa" v Kirgiziji ostal zaprt do ponedeljka.

Peterle in Rupel pozivata k vzpostavitvi miru

Avtomobil, v katerem se je peljal Lojze Peterle, so včeraj kamenjali in napadli
Avtomobil, v katerem se je peljal Lojze Peterle, so včeraj kamenjali in napadli FOTO: POP TV

Alojz Peterle je pozval politično vodstvo k vzpostavitvi miru. "Kirgizija se nahaja v ključnem trenutku. Politično vodstvo mora sprejeti vse potrebne ukrepe za normalizacijo in stabilizacijo razmer," je poudaril.

"Zgolj varnost in mir bosta omogočila vključitev vseh strani v politični dialog. Slednje je predpogoj za nadaljnji demokratični razvoj, ki bo temeljil na vladavini prava," je še menil. Prav tako je izpostavil, da si OVSE še naprej prizadeva, da v kar največji možni meri zagotovi skupno izhodišče za vse sprte strani pri njihovem iskanju konsenza in prizadevanju za stabilizacijo razmer.

Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v telefonskem pogovoru z ruskim in nemškim zunanjim ministrom, Sergejem Lavrovom in Joschko Fischerjem, ter ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice poudaril potrebo po vzpostavitvi reda in miru v Kirgiziji ter dialoga med vsemi sprtimi stranmi, ki bi pripeljal do novih volitev. Ministri so izmenjali poglede na razvoj razmer na terenu in pomembno vlogo OVSE. Potrdili so svojo zavezanost pomagati, da bi bilo tako moč čimprej najti politično rešitev za nastalo krizo.

Generalni sekretar OVSE bo pomagal rešiti krizo

Generalni sekretar Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Jan Kubiš bo konec tedna odpotoval v Kirgizijo in pomagal reševati nastalo krizo v tej srednjeazijski državi. Kot so potrdili na sedežu OVSE na Dunaju, bo Kubiš obisk začel v nedeljo.

Kubiš tekoče govori rusko in velja za dobrega poznavalca regije. Posredoval je že v lanskem konfliktu v Ukrajini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20