Bangladeška policija je v prestolnici države uvedla stroge varnostne ukrepe. V Daki so namreč protestniki, ki zahtevajo volilne reforme in preložitev volitev, razpisanih za 22. januar, blokirali vpadnice v mesto. Na policijo so metali kamenje, ta pa je na več sto privržencev opozicije streljala z gumijastimi naboji in jih skušala razgnati s solzivcem.
Policija podatkov o ranjenih ni posredovala, zasebna televizija Channel I pa je poročala, da je bilo v spopadih vključno s policisti ranjenih vsaj 50 ljudi. V mestu je po poročanju televizije NTV eksplodiralo vsaj pet manjših bomb, pri čemer pa naj ne bi bilo poškodovanih. Po navedbah policije je bilo več protestnikov aretiranih, na ulicah pa patruljira tudi vojska.
Varnostni ukrepi tudi drugod po državi
Varnostni ukrepi so poostreni tudi drugod po državi. Samo v Daki je na ulicah 13.000 policistov. V pristanišču Chittagong na jugovzhodu države so zaprti vladni uradi in šole, vojska pa s patruljiranjem na glavnih cestah v okolici mesta skrbi za to, da bi lahko tovor prispel v to najpomembnejše pristanišče v državi. Protestniki so se zbrali tudi v tretjem največjem mestu Sylhetu.
Opozicija, ki je pozvala k blokadi cest v državi za danes, ponedeljek in torek pravi, da so spremembe, ki jih zahteva - med njimi imenovanje novih uradnikov volilne komisije -, ključne za svobodne in poštene volitve.
Predsednik Iajuddin Ahmed, ki tudi vodi prehodno vlado, je v soboto dejal, da ne more spremeniti datuma volitev, saj le-tega določa ustava. "Glede na ustavo mora prehodna vlada izpeljati volitve v 90 dneh. Tako nimamo druge izbire, kot da izpeljemo volitve," je dejal Ahmed, ki je kot predsednik prehodne vlade zaprisegel 29. oktobra.
Konec oktobra, ko se je iztekel petletni mandat vlade pod vodstvom premierke Khalede Zia, je v Bangladešu prišlo do nasilnih protestov, v katerih je umrlo najmanj 18 ljudi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.