V Grčiji se nadaljuje 48-urna splošna stavka zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju. V Atenah je parlament potrdil sporni sveženj varčevalnih ukrepov vlade Georgea Papandreuja. V davišnjih izgredih je bilo ranjenih najmanj osem ljudi.
300-članski parlament, v katerem imajo vladajoči socialisti 155 poslancev, je po pričakovanjih sprejel nepriljubljen varčevalni načrt. Za uresničevanje varčevalnega načrta, ki je pogoj nove tranše posojila EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), je glasovalo 155, proti pa 138 poslancev.
"Nisem mogel sprejeti izsiljevanja območja evra in Mednarodnega denarnega sklada (IMF)," je slepi Panajotis Kurublis povedal po glasovanju in si prislužil takojšnjo izključitev iz stranke. Na drugi strani je enaka usoda izključitve doletela Elso Papadimitru, ki je edina iz vrst konservativne opozicije glasovala za ukrepe.
Okoli 20 demonstrantov je z metanjem predmetov napadlo poslanca vladajoče stranke PASOK Aleksandra Atanasiadisa, ki je pred glasovanjem napovedoval, da ne bo podprl svežnja varčevalnih ukrepov, nato pa glasoval za.
''Ključen korak stran od bankrota''
Potrditev varčevalnih ukrepov je prva pozdravila nemška kanclerka Angela Merkel. Med sestankom o finančni regulaciji v Berlinu je izjavila, da je bila danes sprejeta odločitev ''pogumna, pa tudi nujna''. Dodala je, da posebej obžaluje, da ''opozicija ne podpira reformnega paketa''. Pri tem pa je še pozvala zasebne banke v evroobmočju, naj Grčiji "ponudijo roko" sodelovanja in prostovoljno pomagajo pri reševanju grške dolžniške krize.
"Z današnjo potrditvijo prenovljenega gospodarskega programa v grškem parlamentu je država napravila pomemben korak naprej na poti potrebne fiskalne konsolidacije in strukturnih reform za krepitev rasti," pa sta v skupnem odzivu poudarila predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
A obenem je Grčija po njunih besedah "napravila tudi ključen korak stran od zelo črnega scenarija bankrota". "To je bilo glasovanje nacionalne odgovornosti," sta poudarila predsednika dveh osrednjih institucij EU.
"Še drugo pozitivno glasovanje bi utrlo pot za izplačilo naslednjega obroka posojil in prav tako omogočilo hiter napredek v prizadevanjih za dogovor o drugem svežnju finančne pomoči, kar bi državi omogočilo napredek, grškim ljudem pa povrnilo upanje," sta poudarila Barroso in Van Rompuy.
Še bolj neposreden je bil šef evroskupine, luksemburški premier Jean-Claude Juncker. V izjavi za javnost je zapisal, da je Grčija s sprejetim programom "zacementirala" svojo zavezo k ureditvi gospodarskih in proračunskih razmer. "Pot je sedaj prosta za izplačilo pete tranše dvostranskih posojil držav z evrom in IMF," je zatrdil.
Glasovanje v grškem parlamentu je pozdravil tudi predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek, ki je prav tako izrazil upanje, da bo pozitivno tudi četrtkovo glasovanje o izvedbi programa. Potrjeni ukrepi bodo po njegovih besedah pomagali obnoviti "finančno verodostojnost" Grčije.
"Sedaj smo kot Evropejci skupaj dolžni podpreti prizadevanja grške vlade in grških državljanov," je poudaril Buzek. Ker je grški parlament ravnal odgovorno, mora biti EU sedaj po njegovih besedah solidarna z Grki.
Oglasili so se tudi v IMF. Začasni generalni direktor sklada John Lipsky - prihodnji teden vajeti prevzema Francozinja Christine Lagarde - je odločitev označil za "pozitivno novico", pri tem pa je jasno zatrdil, da pri programu ne gre zgolj za boleče varčevanje, temveč predvsem za nujne strukturne spremembe, ki bodo odpravili glavno pomanjkljivost grškega gospodarstva - njegovo nekonkurenčnost.
Na ulice že zgodaj zjutraj
Pred začetkom glasovanja se je pred parlamentom znova zbralo na tisoče protestnikov, že zjutraj pa je v Atenah prišlo do izgredov, kakršni so središče mesta pretresli že v torek. Skupina približno 400 levičarskih protestnikov je poskušala blokirati glavno cesto, ki vodi do osrednjega trga Sintagma, kjer stoji poslopje parlamenta. Policija je odgovorila s solzivcem. Pri tem je bilo ranjenih najmanj osem ljudi.
Popoldne je okoli 30 protestnikov vlomilo v poslopje banke Eurobank, ki so jo hoteli zažgati, a jim je poskus požiga preprečila policija. Eurobank je druga največja posojilodajalka grški državi.
Zrak v grški prestolnici je po poročanju Guardiana nasičen s solzilcem, s katerim poskuša policija razgnati protestnike na trgu Sintagma. Oglasil se je tudi Amnesty international, ki je grško policijo opozoril pred neupravičeno in prekomerno rabo sile.
V državi se medtem drugi dan zapored nadaljuje splošna stavka, h kateri so pozvali vodilni sindikati zaposlenih v javnem in zasebnem sektorju. Sindikati nasprotujejo varčevalnim ukrepom vlade, ki predvidevajo krčenje izdatkov in zvišanje davkov. Stavka je v torek ohromila javni promet predvsem v grški prestolnici, zaprti so bili uradi, banke in šole.
Stavka je povzročila tudi kilometrske zastoje na grško-makedonski meji, kjer mejni policisti v Grčijo spuščajo le osebna vozila, pa še to le 15 minut na vsaki dve uri. Tovornih vozil preko meje sploh ne spuščajo.
Stavki so se za štiri ure danes pridružili tudi grški mediji, vključno z državno televizijo, ki so prenehali oddajati novice ob 11. uri. Zaradi njihove stavke je odpadel prenos glasovanja v parlamentu, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Včeraj in ponoči številni ranjeni
Grško prestolnico so v torek pretresli eni najbolj nasilnih protestov v zadnjem letu in več. Ranjenih je bilo 46 ljudi, med njimi 37 policistov, 14 je bilo aretiranih. Policija je sicer proti nasilnežem na ulicah pred poslopjem parlamenta v Atenah uporabila solzivec.
Obenem so včeraj potekali množični protesti, na katerih se je samo v središču Aten pred poslopjem parlamenta zbralo po različnih navedbah od 10.000 do 20.000 ljudi. Od popoldneva so proteste spremljali nasilni izgredi, ki so trajali kar deset ur in se zavlekli pozno v noč.
Anarhistični protestniki, mnogi s plinskimi maskami na obrazu, so med drugim metali zažigalne bombe in kamenje, uničevali okoliške zgradbe in zažgali dva novinarska kombija. Proteste je sicer spremljalo okoli 5000 policistov, ki so v polni pripravljenosti tudi danes.
Tako je bilo ponoči v Atenah:
Potujete v Grčijo?
Na spletnih straneh slovenskega ministrstva za zunanje zadeve je pod to državo zapisano, da državljanom priporočajo, naj se protestov izogibajo. "Svetujemo splošno previdnost, spremljanje informacij lokalnih medijev in upoštevanje napotkov lokalnih organov. V turistični sezoni posebej opozarjamo na previdnost in skrbno ravnanje z osebnimi dokumenti, gotovino," so še dodali.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.