Ruski obrambni minister Sergej Ivanov je posvaril, da bi bil lahko današnji napad "teroristov" na ruske enote kapljica čez rob, ki bi Rusijo prisilil, da ukrepa proti Gruziji. Slednjo Moskva sicer obtožuje, da nudi pribežališče domnevnim teroristom. "Ne bomo gledali in čakali, da bodo prečkali mejo in zagrešili zločine," je dejal Ivanov, ki ni izključil možnosti, da Rusija izvede preventivne akcije, s katerimi bi čečenskim upornikom preprečila prečkanje meje v Rusijo.
"Vsaka civilizirana država bi tako ravnala," je še dejal Ivanov v Varšavi. "Rusija si ne lasti gruzijskega ozemlja ali suverenosti, vendar pa želimo zagotoviti, da ne bo prihajalo do tovrstnih terorističnih napadov na naše ozemlje," je dejal Ivanov. "Doslej teh zagotovil nismo dobili."
Različni podatki o žrtvah
Kot je še povedal Ivanov, je bilo v napadu ubitih 14 ruskih vojakov in kakih 40 upornikov. Ruski general Valerij Gerasimov, poveljnik ruske vojske v Vladikavkazu, pa je navedel, da je bilo ubitih okoli sto upornikov. Med ubitimi bi naj bil tudi neki Turk, Gruzijec in več Arabcev. V spopadih je bil ubit tudi britanski novinar Roderick John Scott, ki je delal za tiskovno agencijo Frontline News, je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Med spopadi so uporniki sestrelili helikopter ruske vojske vrste Mi-24, pri čemer sta bila ubita dva člana posadke, so sporočili z ruskega obrambnega ministrstva.
Spopadi so izbruhnili potem, ko je približno 170 upornikov iz Gruzije vdrlo v gorsko vas Galaški v Ingušetiji. Ruske sile so upornike napadle s topništvom in helikopterji. Z ostrim obstreljevanjem so ruske sile uspele preprečiti, da bi uporniki nadaljevali pot v Čečenijo, so povedali ruski vojaški viri. Neodvisni viri teh podatkov niso potrdili.
Kdo vodi čečenske upornike?
Čečenske upornike naj bi vodil Rus Vitalij Smirnov, ki se je leta 1997 spreobrnil v islam in prevzel ime Abdul Malik. 25-letni Malik prihaja iz vasi Kalinovskaja, kjer je večinsko prebivalstvo rusko. Leta 1997 se je v boju proti ruskim enotam pridružil čečenskemu poveljniku arabskega rodu Hatabu, ki je Malika leto kasneje imenoval za poveljnika. Potem ko je bil Hatab marca letos ubit, se je Malik s soborci umaknil v severni del Čečenije, nato pa se je prek gora prebil do gruzijske soteske Pankisi.