Ali bo Hosni Mubarak, ki vlada Egiptu že 29 let, spoštoval voljo ljudstva? To namreč želi, da se Mubarak poslovi od svojega predsedniškega stolčka. A predsednik je svojemu narodu, ki protestira, odgovoril s policisti, solzivcem in vodnimi topovi. A da se protestniki ne bodo tako zlahka predali, je kazala že slika sinočnjega Egipta. Na ulicah Kaira so namreč protestniki vztrajali še dolgo v noč, nekateri so se s policijo spopadali vse do jutranjih ur. Protesti so potekali tudi v drugih mestih po državi, sporočilo pa je jasno: "Mubarak naj odstopi, saj ga več ne želimo!“ in še "Mubarak, kaj delaš z našim denarjem?"
Šele proti jutru so se razmere v Kairu umirile, a ne za dolgo. Protesti so se namreč nadaljevali tudi danes, ljudje pa so se zbirali na različnih koncih prestolnice in metali kamne v policiste. V Suezu so po poročanju Reutersa protestniki zažgali eno izmed vladnih stavb, ogenj pa so želeli zanetiti tudi v lokalni pisarni egiptovske vladajoče stranke.
Po poročanju Reutersa si je policija pri spopadanju s protestniki pomagala s streljanjem v zrak, v enem primeru pa naj bi množico 3000 ljudi skušala razgnati tako, da je vanjo zapeljala s tovornjaki. V zadnjih dveh dneh so oblasti aretirale okoli 500 protestnikov.
Spopadi so sicer zahtevali že šest življenj. Že včeraj so poškodbam podlegli dva protestnika v mestu Suez in en policist v Kairu, danes pa je v bolnišnici zaradi poškodb, ki jih je utrpel na sinočnjih protestih, umrl še 45-letni moški, prav tako iz Sueza. V današnjih protestih pa sta v Kairu umrla še en policist in en protestnik.
Ljudje so se sicer na ulice odpravili, saj imajo dovolj represije, revščine, pomanjkanja in brezposelnosti. Upanje, da bi lahko s protesti kaj spremenili, so dobili ob spremljanju zadnjih dogodkov v Tuniziji, kjer se je ljudstvo uprlo in zahtevalo spremembe.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.