Ob jeruzalemskem najsvetejšem templju so izbruhnili nemiri. Policija je uporabila celo vodne topove in solzivec, da bi razgnala množico Palestincev, ki so metali kamenje. Čeprav ranjenih ni bilo veliko, je bil to eden od najhujših izbruhov nasilja na Tempeljskem griču v zadnjem času, čeprav je to območje znano po incidentih.
Tokratni razlog so bile govorice na jeruzalemskem arabskem radiu, da bodo Izraelci zasedli omenjeno območje. Islamski voditelji so zato vernike pozvali, naj se zberejo in preprečijo 'judovsko osvajanje'.
Po poročanju policije so protestniki metali kamenje, molotovke in na tla zlivali olje, da je policistom drselo. Nekateri, večinoma so bili mlajši moški, so se pred oblastmi skrili v bližnjo mošejo.
Nekateri viri pravijo, da je bil ranjen samo en policist, drugi pa, da so bili trije, vendar poškodbe niso bile hude. 21 protestnikov so aretirali, vendar jih to ni ustavilo. "Oni so začeli s tem, podžgali so to, ko pa mi odgovorimo, vse obrnejo tako, da smo mi negativci,“ je bil ogorčen eden od protestnikov. "Mi samo ščitimo nekaj, kar nam je zelo pomembno, kar oni tudi vedo, zato nas skušajo razjeziti na takšen način.“
Nesoglasja glede Tempeljskega griča sicer ležijo v sami srčiki izraelsko-palestinskega konflikta. Gre namreč za najpomembnejše mesto za Jude in za tretje najpomembnejše, takoj za Meko in Medino, za muslimane. Mošeja al Aksa sa in znamenita Kupola na skali sta prav na tem griču.
Območje je od leta 1967 pod izraelsko oblastjo, vendar pa za administracijo skrbi muslimanska organizaicja Waqf.
Napetosti so se začele že pred tedni, ko so tamkajšnji muslimanski voditelji Izrael obtožili, da namerava uničiti muslimanske svete objekte. Tega sicer niso podkrepili z dokazi, zaradi česar je izraelski premier Benjamin Netanjahu ekstremiste obtožil neutemeljenega razširjanja laži.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.