
Policija je s pendreki poskušala prebiti blokado, ki so jo stavkajoči postavili pred tovarno italijanskega avtomobilskega giganta v Melfiju, da bi preprečili vstop nestavkajočim delavcem, ter pri tem ranila okoli deset stavkajočih delavcev. Ti so v odgovor na dejanje policije odgovorili s kamenjem, pri čemer so ranili tri policiste. Po ocenah prič, je v Melfiju najmanj pet stavkajočih skupin delavcev, največja med njimi naj bi štela okoli 300 protestnikov.

Že sama dolžina stavke v Fiatovem obratu v Melfiju, traja namreč že cel teden, kaže na odločnost stavkajočih delavcev. Večina stavk v Italiji namreč traja le nekaj ur, največ pa dan ali dva. Stavkajoči Fiatovi delavci zahtevajo višje plače in boljše delovne pogoje. Obrat v Melfiju sodi med najsodobnejše Fiatove obrate, tako da dnevno lahko proizvede 1200 avtomobilov. Zaposluje 5000 delavcev, nahaja pa se na območju, ki se sooča s kronično brezposelnostjo.

V znak solidarnosti je sindikat delavcev v kovinski industriji, ki sodi v okvir italijanske sindikalne organizacije CGIL, za sredo že napovedal štiriurno stavko po vsej državi, k moralni podpori stavkajočim pa so pristopili tudi nekateri delavci v drugih Fiatovih obratih.
Vodstvo Fiata je sicer v petek sporočilo, da je stavka že povzročila izpad proizvodnje, in sicer tako v obratu v Melfiju, kjer izdelujejo avtomobilske dele, kot v nekaterih drugih obratih, ki so morali ustaviti delo, ker niso dobili delov, ki jih izdelujejo v Melfiju. V današnjem pismu smo stavkajočim delavcem zagrozili s hudimi sankcijami, če ne bodo v kratkem prenehali s stavkanjem.
S tem je stavka še toliko večji udarec Fiatu, ki se v zadnjih letih poskuša izkopati iz večletnih izgub iz poslovanja. V svojem februarskem poročilu so v italijanskem avtomobilskem gigantu sicer dejali, da se je izguba v letu 2003 znižala. Zniževanje izgube naj bi se nadaljevalo tudi letos in prihodnje leto, v letu 2006 pa naj bi koncern že beležil dobiček.