Mineva pet let, odkar so ZDA pretresli teroristični napadi, ki so zahtevali 2.973 življenj. 11. september se je zapisal v zgodovino kot najhujši napad na ozemlju ZDA po japonskem napadu na Pearl Harbor, po svetu pa je vzbudil odločenost za boj proti ljudem, ki se ne ozirajo na življenja nedolžnih civilistov.
Ameriški predsednik George Bush je v nedeljo skupaj s soprogo Lauro obiskal New York. Obiskal pa je tudi drugi dve prizorišči terorističnega napada na ZDA 11. septembra 2001, polje pri kraju Shanksville v Pennsylvaniji in Pentagon.
"Dejstvo, da na ozemlju ZDA odtlej ni bilo novih napadov, je dokaz, da smo državo dobro ščitili pred teroristi," je na spominski slovesnosti v Pentagonu poudaril Cheney.
George in Laura Bush sta v nedeljo skupaj položila venec v dva simbolična bazenčka, ki stojita na mestu severnega in južnega stolpa dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra (WTC), kamor so teroristi mreže Al Kaida pred petimi leti treščili dve ugrabljeni letali, pri tem pa je umrlo 2.749 ljudi. Bush med polaganjem venca, pri čemer so ga del poti spremljali guverner države New York George Pataki, nekdanji župan mesta Rudy Giuliani in sedanji župan Michael Bloomberg, ni dajal izjav.
Ameriški predsednik je zatem obiskal kapelo Svetega Pavla v bližini WTC, ki je po napadih služila kot zatočišče reševalcem, in se po maši srečal tudi s sorodniki žrtev in gasilci v novi postaji na kraju porušene. Po srečanju s sorodniki žrtev je dejal, da je ponedeljek za mnoge dan žalosti. Kot je dodal, je prisegel, da ne bo pozabil naukov tragičnega dne, zato bo ponedeljek tudi dan obnovljene odločnosti.
Poleg Bushevega obiska pa so v New Yorku potekale tudi druge slovesnosti, med njimi spominska maša v katoliški katedrali Svetega Patricka na 5. aveniji.
Protesti ob Bushevem obisku
Bushev nedeljski obisk v New Yorku so malce zmotili maloštevilni protestniki, ki so pred kapelo Svetega Pavla zahtevali, naj ga aretirajo zaradi vojne v Iraku. Vojna v Iraku je letos največja senca spomina na 11. september doslej, saj se Američani še nikoli doslej niso tako množično spraševali, ali je bila resnično potrebna oziroma vredna vseh žrtev.
Množični dvomi v upravičenost vojne v Iraku se v ZDA pojavljajo dva meseca pred kongresnimi volitvami, na katerih sodeč po anketah republikancem resno grozi, da bodo izgubili večino v vsaj enem od kongresnih domov. To bi Beli hiši lahko prineslo težave, saj bi demokrati s tem dobili v roke predsedovanje odborom in zadnji dve leti Bushevega mandata bi minili v znamenju številnih preiskav.
Al Zavahiri poziva k nadaljevanju odpora
Drugi človek teroristične mreže Al Kaida, Egipčan Ajman al Zavahiri, je medtem objavil nov videoposnetek, na katerem poziva vse muslimane, naj nadaljujejo oziroma povečajo odpor proti ZDA.
Al Zavahiri na posnetku med drugim poziva muslimane, naj se borijo proti Američanom v Somaliji, kritizira Zahod zaradi oboroževanja Izraela, poziva vse muslimane, naj z vsem, kar premorejo, pomagajo bratom v Libanonu in Gazi, ter napada vse sodelavce Američanov, ki naj bi s tem zavrgli islam.
Al Zavahiri na posnetku, ki ima celo podnapise v angleščini, Zahodu sporoča, da njihovi voditelji skrivajo prave razsežnosti nesreče. Posnetek enournega nagovora ideologa Al Kaide je bil objavljen na spletni strani Al Sahab.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.