Senco na žalovanje za preminulimi 11. septembra 2001 je vrgla burna razprava o gradnji islamskega centra in džamije na Manhattnu, le malo stran od točke Ground zero, kjer sta nekoč stala dvojčka. Čeprav do najhujšega ni prišlo, saj je razvpiti floridski pastor Terry Jones preklical svojo namero, da bo v opomin islamskim skrajnežem prav na ta dan sežigal Korane, pa so se nemudoma po spominskih slovesnostih tam začele demonstracije, ki so potekale mirno. Ulice so stražili oboroženi policisti s psi, ki so zbranim zagotavljali poostreno varnost in protestnikom preprečevali izgrede.
Pred mestno hišo se je zbralo več kot tisoč podpornikov newyorške mošeje, ki so nosili transparente proti verski nestrpnosti ter pozivali k enakim pravicam za muslimane. Med njimi je bilo veliko "poklicnih" protestnikov, ki so opazni vse od leta 2002, ko so se začele demonstracije proti vojni v Iraku in politiki predsednika Georgea Busha na splošno. Na jugu Manhattna so svoj prostor našli tudi raznorazni čudaki, ki so izkoristili prisotnost množice novinarjev, in pridigarji proti splavu, ki so ponujali moreče podobe trupel nerojenih otrok. Še posebej nekaj ulic stran na aveniji Zahodni Broadway, kjer so potekali protesti proti mošeji in islamu, je bilo novinarjev skoraj toliko kot protestnikov.
Odgovori na vprašanja o razlogih za protest so bili predvidljivi. Od zamere, da jim bodo muslimani oskrunili sveti kraj, do prepričanja, da je islam nasilna religija, ki gradi mošeje tam, kjer osvoji nove civilizacije. Proti "islamizaciji Manhattna" se je med drugimi izrekel nizozemski politik Geert Wilders, ki verjame, da je islam kompatibilen s fašizmom in je proti izgradnji džamije: “Ne smemo podati roke tistim, ki nas želijo pokoriti, tukaj potegnimo črto!" je nagovoril zbrano množico. Nekaj republikanskih kongresnih kandidatov iz New Yorka in drugih držav ZDA pa je prav tako prepričevalo ljudi, da islam ne prinaša nič dobrega.
Pastorjeva zamisel je navdušila možakarja pred WTC, da je zažgal nekaj papirjev iz muslimanske svete knjige in trdil, da je treba muslimanom pokazati, da se jih Američani ne bojijo. Obenem je z listi delal vulgarne geste, kot so brisanje zadnjice in podplatov, nanje je celo pljunil. Na koncu jih je zmečkal in vrgel v vrečko za smeti. Strahu pred odzivom v družbi somišljenikov in množice policistov seveda ni bilo.
Do nasilja ni prišlo, prav tako niso nikogar aretirali. Še pred mrakom je bilo na ulicah okoli mošeje in WTC le še nekaj vztrajnih turistov in poklicnih protestnikov, ki jim je bilo žal, da se je vse skupaj tako hitro izteklo.
Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da so bilo manjše demonstracije tudi pred Belo hišo v Washingtonu, kjer je skupina nasprotnikov splava trgala liste iz Korana, vendar jih ni zažigala, ker je to tam z zakonom prepovedano.
Solze in obup
Sicer pa je tradicionalna spominska slovesnost z branjem imen vseh 2752 ubitih v napadu na dvojčka WTC z ugrabljenima letaloma družb United in American včeraj potekala na južni strani WTC v parku Zuccotti. Zvezno administracijo je zastopal podpredsednik ZDA Joseph Biden, na slovesnosti pa sta med drugim spregovorila tudi guverner države David Paterson in župan mesta New York Michael Bloomberg. Slednji je dejal, da nobena druga tragedija ni tako globoko zarezala v mesto New York kot 11. september. "Noben drug prostor ni tako poln našega sočutja, ljubezni in solidarnosti kot prav WTC," je dejal. Slovesnost so prekinile štiri minute molka v spomin na trenutke, ko sta se obe letali zaleteli v stolpnici, ki sta se nato podrli.
Na slovesnosti v Pentagonu, kjer je umrlo 184 uslužbencev obrambnega ministrstva ter potnikov in članov posadke strmoglavljenega ugrabljenega letala American Airlines, je spregovoril ameriški predsednik Barack Obama. Ocenil je, da želijo nekateri v teh trenutkih vzpodbujati bridkost in vnašati delitve med ljudi, zato je Američane pozval, naj se uprejo tovrstnim skušnjavam.
Prva dama ZDA Michelle Obama in nekdanja prva dama Laura Bush pa sta bili glavni govornici na slovesnosti v Shanksvillu v Pensilvaniji, kjer je usodnega dne strmoglavilo letalo družbe United, ki je bilo na poti proti Washingtonu, najverjetneje proti kongresni palači, a je po uporu potnikov in članov posadke, ki so takrat že vedeli za druge teroristične napade, predčasno strmoglavilo. Obe sta zagotavljali, da se rane celijo in da je Amerika enotna.
Posvetilo v lučeh
Po vseh slovesnostih pa je obletnico najhujšega terorističnega napada v ameriški zgodovini celo noč obeleževalo tudi Posvetilo v lučeh (Tribute in lights). Na mestu, kjer sta nekoč stala dvojčka, je svetloba simulirala dva stolpa. Pogled je bil naravnost očarljiv.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.