Tujina

Spomin na najhujši genocid

Kigali, 06. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Združeni narodi so 7. april razglasili za svetovni dan spomina na genocid v Ruandi, v katerem je pred 10 leti umrlo več kot 800 tisoč ljudi.

Ruandske ženske umivajo človeške kosti, ki so jih odkrili v množičnem grobišču v Kigaliju
Ruandske ženske umivajo človeške kosti, ki so jih odkrili v množičnem grobišču v Kigaliju FOTO: Reuters
Predsednik Ruande Paul Kagame
Predsednik Ruande Paul Kagame FOTO: Reuters

Genocid v Ruandi je bil eden "najhitrejših genocidov", ki bi ga mednarodna skupnost lahko preprečila, če bi ukrepala dovolj odločno in hitro. Tudi zato genocid v Ruandi ostaja črn madež v zgodovini moderne mednarodne skupnosti, predvsem pa Združeni narodi.

Radikalni nad zmerne in manjšino

Radikalni pripadniki večinskega plemena Hutu so se nad manjšinskimi Tutsiji in zmernimi Hutuji znesli večinoma z mačetami, palicami in kmetijskim orodjem, to pa bi po mnenju mnogih strokovnjakov lahko preprečilo že manjše število oboroženih pripadnikov mednarodnih mirovnih sil.

Za povod morije v Ruandi velja sestrelitev letala s takratnima ruandskim in burundijskim predsednikom, Juvenalom Habyarimanom in Cyprienom Ntaryamiro 6. aprila 1994 v Kigaliju. Hutujski skrajneži so dejanje pripisali Tutsijem in v nekaj urah je izbruhnila vojna, ki jo je vzpodbujal celo nacionalni radio. Hutujske milice, vojska in ostanki Habyarimanove garde so začele pogrom nad celotnim plemenom Tutsi, ki je predstavljal kakih deset odstotkov prebivalstva.

Po mnenju mnogih naj bi za sestrelitvijo predsednikovega letala stali hutujski skrajneži, ki so načrtovali genocid Tutsijev in njihovo dokončno iztrebljenje. V nasilju hutujskih milic je bilo vsak dan pobitih več tisoč Tutsijev, tako moških kot žensk in otrok, tarča skrajnežev pa so bili tudi zmerni Hutuji, ki niso želeli sodelovati pri pokolih. Včasih pa so na žrtve naščuvali pse ali pa jih zgnali v kočo, ki so jo nato zažgali. Krogle so bile za hutujske tolpe preveč dragocene, da bi jih trošili.

Med državljansko vojno je zbežalo več kot dva milijona beguncev, večinoma zmernih Hutujev. Umaknili so se v sosednje države Burundi, Tanzanijo, Ugando in Demokratično republiko Kongo, takratni Zaire. Nekateri izmed njih se še vedno niso vrnili na svoje domove. Vse skupaj je trajalo dobre tri mesece, nato pa je tutsijevska Ruandska domoljubna fronta (FPR) pod vodstvom Paula Kagameja, sicer sedanjega ruandskega predsednika, postopno zavzela vso državo in julija 1994 razglasila konec državljanske vojne in enostransko premirje. Naslednje leto so oblikovali začasno vlado.

V nekja mesecih je bilo pobito več kot 800 tisoč ljudi... (Fotro: Reuters)
V nekja mesecih je bilo pobito več kot 800 tisoč ljudi... (Fotro: Reuters) FOTO: Reuters
Predsednik je postal Hutujec Pasteur Bizimungu, Kagame pa je postal podpredsednik. Konec septembra lani so v državi, ki je postala neodvisna leta 1962, sicer izvedli prve večstrankarske parlamentarne volitve po pokolu leta 1994. Z več kot tričetrtinsko podporo je prepričljivo zmagala Kagamejeva FPR, ki ima tako zdaj vso oblast v državi.

Ruandska vlada se trudi, da bi odpravila vse etnične razlike in delitve. Državljane pozivajo, naj se imajo za Ruandce in ne za Hutuje oziroma Tutsije. Kartice o plemenskem poreklu, ki so bile uvedene med belgijsko kolonialno vladavino, so odpravljene, prepovedano pa je tudi vsakršno opredeljevanje po plemenu, četudi samo za statistične raziskave. Toda kritiki trdijo, da si vlada, ki jo nadzirajo Kagamejevi Tutsiji, prizadeva že kar preveč. Ruanda se z gorečnostjo, s katero Kagamejeva vlada skuša nadzorovati vsakodnevno življenje, po mnenju kritikov vztrajno spreminja v avtokratski režim. To pa bi morda lahko prineslo novo nezadovoljstvo in nove napetosti.

Slepa in gluha mednarodna »skupnost«

Medtem je mednarodna skupnost nemo opazovala in večinoma zrla stran. Pozornost je bila takrat usmerjena predvsem na Balkan. "Šele po genocidu sem se zavedel, da bi moral in bi lahko naredil več pri alarmiranju mednarodne skupnosti," je nedavno v New Yorku na spominski slovesnosti na genocid v Ruandi dejal generalni sekretar ZN Kofi Annan, v času genocida v Ruandi sicer vodja mirovnih operacij ZN.

Annan je bil za časa burnih dogodkov v Ruandi vodja mirovnih sil OZN
Annan je bil za časa burnih dogodkov v Ruandi vodja mirovnih sil OZN FOTO: Reuters

Annan je bil tarča ostrih kritik, ker ni upošteval pozivov, naj ZN okrepijo kontingent v Ruandi, kar je večkrat zahteval vodja tega kontingenta, kanadski general Romeo Dallaire. V nasprotju s temi zahtevami se je Varnostni svet ZN v prvih tednih spopadov celo odločil zmanjšati sile v Ruandi z 2000 mož na 270. Povod za to naj bi bile zaostrene varnostne razmere, potem ko je bilo v ruandski prestolnici Kigali ubitih deset belgijskih pripadnikov mirovnih sil, pa tudi ostro nasprotovanje ameriškega predsednika Billa Clintona, ki se je upiral vsakršnemu posredovanju ZDA. General Dallaire je še danes zagrenjen, ker so mirovno misijo v Ruandi postavili povsem na stranski tir, in pravi, da se mu je pokol "zažrl v kožo".

Desetletje po strahotni državljanski vojni, v kateri je po različnih ocenah umrlo do milijon ljudi, se v Ruando počasi vrača za Afriko normalno življenje. Toda pot do sprave je po mnenju mnogih še dolga in težavna.

Za spravo med etnijama in za to, da se grozote iz pomladi 1994 ne bi ponovile, se bori tudi ad hoc Mednarodno kazensko sodišče za Ruando s sedežem v tanzanijski Aruši, ki je bilo ustanovljeno leta 1995. Doslej je to sodišče izreklo 21 sodb visokim predstavnikom nekdanjega hutujskega režima v Ruandi, med njimi je za genocid obsodilo tudi takratnega ruandskega premiera Jeana Kambando. To je bila sicer sploh prva obsodba kakega predsednika vlade za genocid.

Carla Del Ponte je bila do lanske jeseni tožilka tudi za zločine v Ruandi (Foto: Reuters)
Carla Del Ponte je bila do lanske jeseni tožilka tudi za zločine v Ruandi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na Mednarodno kazensko sodišče za Ruando leti mnogo kritik, da ni doseglo takšnega napredka kot Mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije. Med vzroki so birokratski zapleti, spori z ruandsko vlado, pomanjkanje sodelavcev, pa tudi nezadostna angažiranost tožilstva. Po ločitvi funkcij glavnega tožilca sodišč za nekdanjo Jugoslavijo in za Ruando - to je bila do septembra lani Carla Del Ponte - naj bi se stvari sicer obrnile na bolje. Glavni tožilec sodišča ZN za Ruando je septembra 2003 postal Hassan Jallow.

Vzporedno z mednarodnim sodiščem odgovornim za genocid sodijo tudi lokalna sodišča v Ruandi, ki pa so povsem prenatrpana z delom. Na sojenje naj bi čakalo kar okoli 90.000 obtožencev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20