Tri dni po eksploziji prve atomske bombe nad Hirošimo so ZDA nad Japonsko odvrgle še drugo bombo. Tokrat nad Nagasaki, ki se je podobno kot pred tem Hirošima spremenil v kup ruševin. Pri tem je takoj umrlo okoli 40.000 ljudi, kasneje pa je za posledicami eksplozije umrlo še okoli 30.000 ljudi. Japonska je kapitulirala šest dni kasneje.
Spominska slovesnost
Župan Nagasakija Tomihisa Taue je na današnji spominski slovesnosti ob 64. obletnici eksplozije atomske bombe nad Nagaskijem pozval h globalni prepovedi jedrskega orožja. Kot je dejal Taue, je bil storjen določen napredek k odpravi jedrskega orožja, vendar je kljub temu treba storiti več.
"Kot ljudje imamo sedaj pred seboj dve poti. Medtem ko nas ena lahko vodi k svetu brez jedrskega orožja, nas bo druga pripeljala k uničenju, da bomo še enkrat občutili uničenje, ki smo ga doživeli v Hirošimi in Nagasakiju pred 64 leti," je dodal Taue v govoru, ki se je začel po 11.02 po krajevnem času, ko je nad severnim delom mesta eksplodirala ameriška atomska bomba.
Na slovesnosti, ki so se je udeležili tudi japonski premier Taro Aso, ki je v svojem nagovoru ponovil protijedrsko stališče japonske vlade, ter drugi visoki japonski predstavniki in predstavniki 29 držav, so se z minuto molka spomnili žrtev tega tragičnega dogodka izpred 64 let, poleg tega pa je v nagasaškem Parku miru v njihov spomin večkrat zadonel velik zvonec.
Popolno uničenje mesta
9. avgusta 1945 je bil Nagasaki tarča bombe z imenom "Fat man" oz. "Debelinko", ki je nad severnim delom mesta eksplodirala ob 11. uri in 2 minuti. Severni del Nagasakija je bil popolnoma uničen. Skupno je eksplozija terjala 73.844 smrtnih žrtev, okoli 75.000 ljudi pa je bilo ranjenih. Na stotine tisočev pa je nato trpelo posledice žarčenja in jedrskega onesnaženja okolja.
Eksploziji atomskih bomb nad Hirošimo in Nagasakijem sta pomagali ZDA k hitrejšemu koncu druge svetovne vojne. Japonska je namreč brezpogojno kapitulirala šest dni kasneje, 15. avgusta 1945, s tem pa se je po kapitulaciji Nemčije v Evropi druga svetovna vojna končala tudi na Pacifiku.
Bomba pripomogla h koncu vojne?
Po mnenju Američanov je imelo jedrsko orožje odločilno vlogo pri tem, da se je vojna zaključila že tedaj, saj bi se lahko vlekla še leta. Uporabo tega strahotnega orožja so utemeljevali tudi s tem, da je rešilo na stotine tisočev, če ne celo milijonov, ameriških vojakov, ki bi morali poraziti Japonsko na njenih tleh. Po drugi strani pa sta bombi nad Hirošimo in Nagasakijem pripomogli k manjšim žrtvam na japonski strani, saj so se bili Japonci pripravljeni boriti do smrti in predaje niso poznali, govori uradna ameriška doktrina.
Po drugi strani pa kritiki opozarjajo, da je bila uporaba jedrskega orožja nad civilnima mestoma jasen vojni zločin, za katerega bi morale ZDA odgovarjati. In če je bilo bombo nad Hirošimo še mogoče upravičiti s tem, da rešuje življenja ameriških vojakov, pa je bila bomba nad Nagasakijem iz tega vidika povsem nepotrebna, saj naj bi bila Japonska takrat že na kolenih in pripravljena na predajo. "Debelinko" naj bi bil zato predvsem svarilo Stalinovi Sovjetski zvezi, opozarjajo analitiki.
Dejansko se je po koncu druge svetovne vojne res začela nova, hladna vojna, ki pa jo je, po svoje paradoksalno, prav jedrska oboroževalna tekma pomagala ohraniti na stopnji, da ni postala "vroča". Tveganje pred medsebojnim uničenjem je bilo preveliko, da bi se voditelji nasprotujočih si blokov zapletli v resnejši konflikt.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.