Na spominskem mestu nekdanjega nacističnega koncentracijskega taborišča Mauthausen v bližini Linza v Avstriji je potekala mednarodna spominska slovesnost ob 62. obletnici osvoboditve taborišča.
Osrednja slovesnost je potekala pred spomenikom vseh žrtev taborišča, med približno 9000 navzočimi pa so bili tudi številni preživeli, ki so bili nekoč zaprti v omenjenem taborišču. Prireditve so se sicer udeležile tudi mednarodne delegacije ter visoki politični in cerkveni predstavniki. Prireditve se je udeležilo tudi veliko mladih, ki so uprizorili pohod od mesta, kjer je stalo taborišče, pa do spominskega mesta.
Obletnica je bila letos posvečena umetnikom in znanstvenikom, ki se niso uklonili nacizmu in so zato umrli. Že od 30. septembra lani je bila v središču za obiskovalce postavljena tudi razstava na temo umetnosti in kulture v taborišču Mauthausen.
V spominskem govoru je pisatelj in glasbenik Michael Koehlmeier opozoril, da so preživeli, ki bi želeli pripovedovati svojo zgodbo, v težkem položaju, saj je vsaka beseda v tem primeru odveč.
Pred osrednjo slovesnostjo pa je bila tudi krajša svečanost pred tamkajšnjim slovenskim spomenikom. Krajši kulturni program ob spomeniku slovenskim žrtvam so izvedli učenci osnovne šole Gradec pri Litiji, zbranim pa je nekaj besed spregovoril tudi predsednik Zveze združenj borcev NOB Slovenije Janez Stanovnik.
Iz Slovenije se je slovesnosti udeležila delegacija slovenskih taboriščnikov, ki je v spomin na tam umrle Slovence in ostale žrtve tega nacističnega taborišča pred slovenskim in osrednjim spomenikom položila venca.
Taborišče Mauthausen so zavezniki v drugi svetovni vojni osvobodili kot zadnjega, šele 7. maja 1945. Od skupaj okoli 200.000 taboriščnikov je v tem taborišču trpelo tudi 4153 Slovencev, med katerimi jih je 1500 tam tudi umrlo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.