Potem ko je Rusom spodletela misija na Mars, so težave nekoč cvetoče industrije postale še bolj očitne. Kot smo že poročali, je Rusija v torek uspešno izstrelila sondo brez posadke, ki naj bi dosegla Marsov naravni satelit Fobos in od tam na Zemljo prinesla vzorce. Vendar je sonda zašla iz smeri in se ji ni uspelo utiriti. Iz ruskega vesoljskega centra Roskosmos so sporočili, da bi bil lahko težave povzročil ali pokvarjen motor ali pa napaka programske opreme.
Spodletela misija je povzročila številnim ruskim znanstvenikom precej sivih las, a ostala strokovna javnost niti ni toliko presenečena nad samim razpletom. "Na žalost moram povedati, da kar se je zgodilo, ni presenečenje,“ je dejal dober poznavalec dogajanja Yuri Baturin.
Kljub temu da je Rusija povečala vlaganje v podobne projekte in se je sam premier Vladimir Putin zavzel, da bo povrnil ugled v sektor, ki se ukvarja s preučevanjem vesolja, pa to ni obrodilo sadov.
Rusija namreč že zadnjih 20 let ni doživela večjega uspeha na tem področju, prehiteli so jo celo novinci, kot so Indija, Kitajska in Japonska. Zadnji tovrstni poskus, kot so ga izvedli v torek, je Rusom spodletel leta 1996, ko so želeli proti Marsu poslati sondo Mars 96. Tedaj jim sonde sploh ni uspelo utiriti v Zemljino orbito, zdaj pa imajo težave pri aktiviranju sondinega pogona.
Znanstveniki upajo, da bodo s pomočjo te misije pridobili nova spoznanja o nastanku našega sončnega sistema. Prvotno je bilo predvideno, da se bo misija na Mars začela leta 2009, a so jo morali zaradi tehničnih težav preložiti.
Rusija po mnenju direktorja ruskega vesoljskega centra Vladimirja Popovkina trenutno nima razloga za veselje. "Medtem ko druge države razvijajo nove stvari, smo mi priseljeni delati s starimi vesoljskimi plovili,“ pravi Popovkin. Rusija se mora spet osredotočiti na raziskovanje nastanka našega sončnega sistema.
Največja šibkost je elektronika, ki je ključna za življenjsko dobo satelitov, pravi strokovnjakinja Rachel Villain. Problem pa je tudi pomanjkanje sposobnega kadra, meni Igor Marinin, urednik revije Novosti Kosmonavtiki. Industrijo je zapustila srednja generacija, to je generacija, ki bi po njegovem mnenju morala zavzemati vodilna mesta. Po njegovem mnenju v industriji primanjkuje izkušenih ljudi, saj je večina starejših od 60 let ali mlajših od 30.
"Industrija je skoraj na robu propada in ne glede na nadaljnja vlaganja spremembe ni mogoče doseči v 20 dneh. Potrebujemo najmanj 10 let, da se bodo stvari obrnile na bolje,“ pravi ruski inženir Georgy Grechko.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.