V Grčiji je potekala splošna stavka zaposlenih v javnem sektorju, zato je bil ohromljen promet, zaprte so bile šole, v zdravstvu pa so obravnavali le nujne primere. V središču Aten se je na poziv dveh sindikalnih organizacij zbralo okoli 17.000 protestnikov, ki so demonstrirali proti varčevalnim ukrepom grške vlade. V Solunu se je že zjutraj zbralo okoli 5000 ljudi.
Ob zadnjih protestih pred dvema tednoma je v središču Aten izbruhnilo nasilje, v katerem so umrle tri osebe, zaenkrat pa iz grške prestolnice ne poročajo o neredih. Policija je že pred začetkom demonstracij pridržala 20 mladih, v središču Aten pa je za red skrbelo okoli 1700 policistov.
V grški prestolnici je že zjutraj nastal prometni kaos, saj avtobusi in vlaki niso vozili, v pristaniščih so ostali tudi trajekti. Težav pa ni bilov letalskem prometu, saj se zaradi vse večjih težav grškega turizma kontrolorji poletov niso odločili za stavko.
Sindikati ostro nasprotujejo valu povišanj davkov, zmanjševanju izdatkov in pokojninski reformi. Gre za varčevalne ukrepe, ki jih je grška vlada morala sprejeti, da si je zagotovila obljubljeno pomoč evroskupine in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).
Grški premier George Papandreu je med obiskom v Libanonu izrazil sočutje s stavkajočimi. "Grki razumljivo izražajo svoje poglede glede gospodarske krize, in to je boleče. To razumemo. Vemo pa tudi, da moramo iti naprej, da bi država dobila sposobno, konkurenčno gospodarstvo," je dejal Papandreu.
Grčija je v sredo, ko je prejela prvi obrok pomoči s strani IMF in držav območja z evrom, odplačala 8,5 milijarde evrov dolgov z zapadlostjo na ta dan. Naslednja večja ovira države bo marec 2011, ko bo morala izplačati obveznice v vrednosti 8,6 milijarde evrov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.