Med razlogi, da nas je na Zemlji vedno več, približujemo se številki sedem milijard, je po podatkih Združenih narodov tudi ta, da številne revne ženske ne odločajo same o svojem telesu in o tem, koliko otrok bodo rodile.
Kenija je ena od držav, kjer je to najbolj očitno. Zaradi spolnega nasilja, onemogočenega načrtovanja družine in revščine je 43 odstotkov nosečnosti nezaželenih. Večina teh žensk in deklet nima izbire in morajo roditi. Splav je namreč v večini primerov nezakonit, čeprav je izvrševanje zakonov na tem področju različno glede na sloj, kateremu pripada ženska oz. dekle.
Vsako leto najmanj 2600 kenijskih žensk umre v javnih bolnišnicah, potem ko se odločijo za nezakoniti splav. Veliko več jih umre doma, ne da bi iskale zdravniško pomoč. Okoli 21.000 jih sprejmejo v bolnišnice zaradi zapletov, ki so povezani s splavom.
Najprej zanikal očetovstvo, ko je splavila pa jo je pretepel
Ko je 28-letna Emily leta 2009 ugotovila, da je noseča, je njen fant zanikal očetovstvo in jo zapustil. Bila je brez službe in je že imela sedemletno hčerko Ashley, za katero je morala skrbeti. Prijatelji so ji svetovali, naj prekine nosečnost. Emily je sicer že videla, kaj se lahko zgodi pri splavu, ki ni opravljen strokovno, in zato jo je bilo strah. Po dveh mesecih si je Emily le izposodila denar od prijateljev in obiskala žensko, ki se je ukvarjala z neželenimi prekinitvami nosečnosti.
A očitno je šlo nekaj narobe, saj je Emily ves teden krvavela. Prijatelji so ji prinesli zdravila, ki jim jih je dala ženska, pri kateri je opravila splav. A tudi to ni pomagalo. Odpeljati so jo morali v bolnišnico, kjer jim je uspelo ustaviti krvavitev. Nekdanji fant jo je pretepel, ko je izvedel, da je splavila. "Dejal mi je, da sem morilka, ker sem ubila njegovega otroka," je povedala Emily.
Splav opravljajo s pletilkami
Kenija je izredno verna država, kjer cerkev glasno obsoja splav. Ženske, ki splavijo, razen če ni mati v življenjski nevarnosti, so lahko obsojene na sedem let zapora. Ženske iz bogatih družin, ki so bolj izobražene, pa izkoriščajo zdravstvene nasvete, ki dovoljujejo splav v primerih, ko gre za fizično ali psihično stanje matere. To, da lahko opravijo splav, pa mora s podpisom potrditi več zdravnikov.
"V Keniji ne vemo, ali je splav zakonit ali ne. Smo nekje vmes," je povedal eden od zdravnikov, ki sicer opravlja splave. Javne bolnišnice redko omogočajo opravljanje splavov. Več možnosti imajo ženske v zasebnih bolnišnicah, kjer pa morajo plačati okoli 722 evrov. V mednarodni dobrodelni organizaciji Marie Stopes opravijo splav za najmanj 18 evrov. A še ta cena je za večino kenijskih žensk previsoka. Če bi ceno še znižali, bi jih ženske preplavile, je povedal zdravnik organizacije Marie Stopes.
Ravno zaradi tega ženske in dekleta nimajo druge izbire, kot da se obrnejo k ljudem, ki opravijo nezakonite splave, pogosto z neprimerno opremo in v nehigienskih pogojih. Velikokrat uporabljajo pletilke ali podobne dolge ostre predmete. Uporabljajo pa tudi metode, ki vključujejo pitje detergentov in drugih čistil ter čezmerno jemanje tablet proti malariji. Zaradi takih splavov umre 35 odstotkov kenijskih žensk
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.