V EU so v zadnjih tednih dobili informacije, da v države članice, zlasti Belgijo, Švedsko in Luksemburg, prihaja veliko iskalcev azila. Največ naj bi jih prišlo iz Srbije in Makedonije. Čeprav podatki niso povsem jasni, pa so po besedah Tanje Fajon, poročevalke evropskega parlamenta za vizumsko liberalizacijo za države Zahodnega Balkana, dovolj zaskrbljujoči, da so Belgija in še nekatere države pod vprašaj postavile vizumsko liberalizacijo.
Fajonova je za 24ur.com razložila, da je bila EU že večkrat priča prihodu iskalcev azila. "Običajno, vsaj v zadnjem primeru, gre za menda pripadnike manjšin,“ je dejala. Po njenih besedah obstajajo tudi neke kriminalistične mreže, ki prodajajo vozovnice in ljudi zavajajo, da lahko potujejo in računajo na zaposlitev ter dohodek v EU. "To pa seveda ni res,“ je dodala Fajonova.
Povedala je, da denimo srbske oblasti delajo veliko na tej problematiki, da sprejemajo ukrepe, vendar pa to očitno ni dovolj. Evropska unija je tja že poslala svoje strokovnjake, ki pripravljajo analizo razmer.

Kakšne so lahko posledice za Srbijo in Makedonijo?
Za zdaj še nobena članica schengenskega območja ne poroča o večjem prilivu iskalcev azila iz BiH in Albanije. Fajonova pravi, da sta omenjeni državi lani, ko sta vstopali v brezvizni režim, izvedli zelo obširno informacijsko kampanjo, tako da so ljudje dejansko vedeli, kakšne so njihove obveznosti svobodnega potovanja.
Fajonova verjame, da bodo najprej opravili bilateralne pogovore, preden bi se situacija zaostrila. Najslabši scenarij je sicer, da bi se državi vrnili na črno schengensko listo. Bi bil pa za to potezo potreben dolg zakonodajni postopek, do njega pa bi vodile razmere, ki bi bile resnično močno alarmantne, in to ne samo v eni ali dveh državah članicah. Začasni suspenz se ji zdi možnost, ki je bolj verjetna. "To je tudi predlog, ki je že na mizi, ki ga je evropska komisija pripravila in bo o njem razpravljala konec maja. Ta suspenz bi pa lahko uvedli za določeno obdobje, nekaj tednov, da državljani ene države ne bi smeli potovati brez vizumov,“ je povedala Fajonova.
Na vsak način pa, ali ena ali druga različica za državljane ni dobrodošla. "Veliko smo se borili, sami so tudi veliko naredili za to, da bi lahko začeli svobodno potovati, in jaz jim močno želim, da do tega ne bi prišlo,“ je dejala Fajonova.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.