Britanske oblasti so že odredile poboj več kot 6000 glav perutnine v Suffolku, Evropska komisija pa je potrdila izvajanje zaščitnih ukrepov, ki vključujejo vzpostavitev trikilometrskega zaščitnega pasu okoli žarišča in desetkilometrskega pasu nadzora ter prepoved prostega gibanja živali.
Pri jati puranov na vzhodu Anglije so odkrili visokopatogeni virus ptičje gripe H5N1, so v torek potrdile britanske veterinarske službe. Virus je azijskega izvora in je povezan z visokopatogenim virusom ptičje gripe, ki so ga to poletje odkrili na Češkem in v Nemčiji, so pojasnili britanski veterinarski inšpektorji.
Peti izbruh ptičje gripe v Evropi letos
To ni prvi izbruh ptičje gripe v Veliki Britaniji letos, v okolici Suffolka so namreč virus H5N1 odkrili že februarja. Po odkritju slinavke in parkljevke avgusta, kar so bili sicer prvi primeri te bolezni v državi v zadnjih šestih letih, ter po prvem pojavu bolezni modrikastega jezika pri britanskem govedu na sploh je to novi udarec za britansko kmetijstvo.
Virus ptičje gripe se je letos v EU najprej pojavil januarja na Madžarskem, nato še februarja v Veliki Britaniji. Konec junija je bil potrjen tretji primer letos na Češkem, v vseh treh primerih na farmah. V Nemčiji pa so konec junija potrdili tudi virus ptičje gripe pri dveh labodih, ki so ju našli blizu Nürnberga.
Prvi primer virusa H5N1 so v Veliki Britaniji odkrili aprila 2006 pri mrtvem labodu na vzhodu Škotske, na sploh pa se je virus prvič pojavil v Aziji leta 2003. Ptičja gripa je po vsem svetu v nekaj letih doslej zahtevala življenja 205 ljudi, največ v Indoneziji in Vietnamu, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije.
Razmere na vzhodu Anglije bo 20. novembra preučil stalni odbor za prehransko verigo in zdravstveno varstvo živali, so še sporočili v Bruslju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.