.

V Carigradu se je začel nov krog pogajanj med Iranom in šesterico svetovnih sil o iranskem jedrskem programu. Večjega preboja od dvodnevnih pogajanj očitno ni pričakovati, saj je Iran dal jasno vedeti, da ne bo dovolil, da bi se ti dotaknili njegovih "temeljnih pravic", kot je bogatenje urana.
Strani sta dialog po 13 mesecih obnovili decembra lani v Ženevi, a se je ta bolj kot za kaj drugega izkazal za dialog gluhih. Teheran je v zadnjih dneh znova glasno ponavljal, da pri vprašanju svojega jedrskega programa ne namerava popuščati, čeprav je sicer pripravljen na sodelovanje. Pri tem je vodja iranske diplomacije Ali Akbar Salehi pred dnevi tudi povedal, da se Iran s šesterico o svojem "jedrskem dosjeju" ne misli pogovarjati.
To je danes po prvem krogu pogovorov v Carigradu ponovil tudi pomočnik glavnega iranskega jedrskega pogajalca Saeda Džalilija Abolfazi Zohrevand. "Nikakor ne bomo dovolili, da bi se v pogovorih lotili vprašanja naših temeljnih pravic, kot je vprašanje ustavitve bogatenja urana," je dejal.
Kljub temu je Džalilijev predstavnik ozračje na pogovorih označil za "zelo pozitivno". "Osredotočili se bomo na sodelovanje ... Pogovori so bili pozitivni, ker sta obe strani naredili pozitivne korake," je dodal.
Cilj: Načeti 'praktična vprašanja'
Šesterica držav, znana kot skupina 5 + 1, ki jo sestavljajo ZDA, Rusija, Kitajska, Francija, Velika Britanija in Nemčija, je sicer pred pogovori napovedovala, da se namerava v Carigradu konkretno pogovarjati prav o iranskem jedrskem vprašanju.
Kot je pred pogovori napovedal neimenovani predstavnik EU, je glavni cilj v Carigradu načeti "praktična vprašanja". Neki zahodni diplomat pa je danes povedal, da bo šesterica Iran poskušala prepričati, naj znova razmisli o predlogu, po katerem bi v zameno za jedrsko gorivo svoj nizko obogateni uran poslal na bogatenje v tujino.
Zahodni diplomat je danes novinarjem tudi razkril, da šesterica pritiska na iransko delegacijo, naj pristane na dvostransko srečanje z ameriško delegacijo v Carigradu.
"Šesterica ne more narediti koraka naprej, če ne bo bilaterale z ZDA," je dejal. Džalili se je sicer danes na štiri oči srečal z visoko zunanjo predstavnico EU Catherine Ashton, ki v imenu šesterice vodi pogajanja. ZDA v Carigradu zastopa ameriški državni podsekretar William Burns.
Tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Mark Toner pa je pred pogovori izjavil, da Washington ne pričakuje večjega preboja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.