Špansko tožilstvo je zaprosilo za evropski zaporni nalog za odstavljenega katalonskega voditelja Carlesa Puigdemonta in njegove štiri najbližje sodelavce. Pred sodišče jih želijo postaviti zaradi vloge v poskusu osamosvojitve Katalonije. Sodišče je prošnji ugodilo.
Peterica se danes ni prikazala na sodišču in se zagovarjala zaradi očitkov o uporu in zlorabi javnih sredstev.
Puigdemontov odvetnik je dejal, da "je klima preveč neugodna, da bi se njegov klient pojavil pred sodiščem".
Na sodišču se je medtem pojavilo devet članov odstavljene katalonske vlade, za osem članov je tožilstvo predlagalo pripor, čemur je sodnica ugodila in jih poslala za zapahe, za člana regionalne vlade, ki je odstopil dan pred glasovanjem, pa so predlagali varščino.
Katalonskim upornikom sicer grozi do 30 let zapora, če jih sodišče spozna za krive. Pet članov odstavljene vlade je sicer v Belgiji. Naslednja zaslišanja so napovedana za deveti november.
Medtem je španska centralna banka sporočila, da se katalonskemu gospodarstvu obeta, da bo zdrsnilo v recesijo, v težave je zašel celo turistični sektor, kažejo številke, so še opozorili.
Spomnimo
Špansko tožilstvo je proti odstavljenemu katalonskemu predsedniku, članom njegove vlade in članom razpuščenega parlamenta v ponedeljek vložilo obtožnice, Puigdemont se je nato skupaj z nekaterimi člani vlade zatekel v Bruselj.
Špansko ustavno sodišče je v torek razveljavilo deklaracijo o samostojnosti Katalonije, predstavnike katalonskega regionalnega parlamenta pa naj bi tudi opozorilo, da morajo zaustaviti vsako pobudo, ki bi se nanašala na izvajanje deklaracije.
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.