Ob prisegi v parlamentu je Felipe VI. obljubil, da bo izpopolnjeval svoje naloge, ki mu jih narekuje španska ustava. "Obljubljam, da bom svoje naloge opravljal vestno ter da bom spoštoval ustavo, zakone ter pravice državljanov in regij," je dejal Felipe VI. "V meni boste našli vdanega poglavarja države, ki je pripravljen poslušati in razumeti, opozarjati in svetovati, prav tako pa vedno braniti javni interes," je dodal.
Ob prisegi je pohvalil svojega očeta in predhodnika Juana Carlosa, da je dosegel spravo v Španiji po diktaturi Francisca Franca.
Felipe je prav tako izrazil vero v enotnost Španije v času, ko se španska regija Katalonija zavzema za samostojnost in želi o tem vprašanju 9. novembra izvesti referendum. Novi kralj je pozval tudi k "novi Španiji, ki jo bomo zgradili skupaj" ter k "pošteni in transparentni državi".
Novemu kralju Felipeju VI. je že pred prisego v parlamentu na slovesnosti v palači Zarzuela, rezidenci kralja, oče nadel prepasnico vrhovnega poveljnika vojske. Na kratki slovesnosti so bili poleg članov kraljeve družine prisotni člani generalštaba španskih oboroženih sil.
Felipe je uradno že od polnoči španski kralj, potem ko je začel veljati zakon o abdikaciji, s podpisom katerega je Juan Carlos sinu po 39 letih vladanja v sredo prepustil prestol.
Pred parlamentom se je danes zbrala množica ljudi, ki so vzklikali "naj živi Španija, naj živi kralj". Slovesnosti ob prisegi novega kralja potekajo pod nadzorom varnostnih sil. Za varnost približno 7000 policistov. Med več tisoč glavo množico so tudi številni novinarji - o slovesnosti jih iz Madrida poroča okrog 1500 iz 30 držav.
Prisegi je sledila vojaška parada, kralj Felipe VI. pa se je s svojo soprogo, novo kraljico Letizio, nato odpeljal po ulicah Madrida do kraljeve palače, kjer sta skupaj z dosedanjim kraljem in hčerama pozdravila zbrano množico. Nato se bo odvil še slavnostni sprejem za okrog 2000 gostov.
Novi kralj ima pred seboj v luči obnove ugleda monarhije precej izzivov. Čeprav Juanu Carlosu pripisujejo veliko vlogo pri prehodu Španije v demokracijo oziroma obnovljeno ustavno monarhijo, potem ko je po smrti diktatorja Francisca Franca novembra 1975 zasedel prestol, so ugled kraljeve družine v zadnjem času okrnili škandali.
Med drugim je javnost kralju zamerila, ko si je leta 2012 sredi hude gospodarske krize v Španiji privoščil razkošen lov na slone v Bocvani. Prav tako je podpora kraljevi družini padla zaradi sumov vpletenosti kraljeve hčerke Cristine in njenega soproga Inakija Urdangarina v korupcijske posle.
Istočasno številni Španci zahtevajo referendum o tem, ali naj država sploh ostane monarhija. Za danes je v središču Madrida napovedan nov protest podpornikov izvedbe referenduma.
Nasprotniki monarhije protestirali na ulicah
Nasprotniki monarhije so sicer za danes pozvali k protestu na trgu Puerta del Sol v središču španske prestolnice, a so varnostne sile trg zaprle. Zato so manjše skupine z zastavami nekdanje španske republike svoj protestni shod izvedle v sosednjih ulicah.
Kdo je novi španski kralj?
Španski prestolonaslednik, princ Asturije Felipe de Borbon je po abdikaciji svojega očeta Juana Carlosa postal novi španski kralj, drugi po obnovitvi monarhije leta 1975. Nekdanji olimpijski jadralec velja za bolj zadržanega od svojega očeta, ki se je od prestola poslovil osramočen sredi škandalov, in predstavlja predvsem novo upanje za monarhijo.
Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbon y de Grecia se je rodil 30. januarja 1968 kot tretji otrok v zakonu med Juanom Carlosom in Sophio. Ima dve starejši sestri, danes 50-letno Eleno in 48-letno Cristino. Čeprav je najmlajši, je imel v španski monarhiji kot prvi moški potomec prednost do prestola.
Še kot prestolonaslednik španskega prestola je bil nosilec nazivov princa Asturije, Gerone in Viane. Naziv je sedaj pripadel njegovi najstarejši hčerki in novi prestolonaslednici, osemletni Leonor. Sam je kot kralj prevzel naziv Felipe VI.
Je diplomirani pravnik z Univerze v Madridu in magister znanosti iz mednarodnih odnosov, ki jih je študiral na ameriški univerzi Georgetown v Washingtonu. Za vrhovnega poveljnika španskih oboroženih sil se je uril tudi v vseh treh rodovih vojske. Nekdanji olimpijski jadralec velja za bolj zadržanega od svojega očeta, ki se je od prestola poslovil osramočen sredi škandalov, in predstavlja predvsem novo upanje za monarhijo.
Dolga leta je bil eden najbolj zaželenih samcev v Evropi. Leta 2004 se je poročil z novinarko Letizio Ortiz, ki je bila za mnoge veliko presenečenje, še posebej ker je bila civilno že poročena in ločena. A javnost je zvezo načeloma sprejela pozitivno. Njuno poroko 22. maja 2004 si je po televiziji ogledalo več kot 25 milijonov Špancev. Oktobra naslednje leto se jima je rodila hči Leonor, aprila 2007 pa še hči Sofia.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.