Kot kaže je španska medicinska sestra, ki je bila okužena z virusom ebole, to bolezen prebolela. Zadnji krvni test je namreč pokazal, da nima več omenjenega virusa. Za dokončno potrditev tega pa je potreben še en negativen test, ki ga bodo izvedli v torek. Tudi v primeru ozdravitve bo morala še dolgo ostati v bolnišnici, saj je bolezen močno prizadela njena pljuča in druge organe.
44-letna Teresa Romero se je z ebolo okužila, ko je skrbela za dva okužena bolnika v madridski bolnišnici, ki so ju tja pripeljali iz Zahodne Afrike. Oba sta kasneje umrla.
Romerova je dejala, da se je verjetno okužila, ko je slačila zaščitno obleko, madridski zdravnik pa je menil, da se je verjetno okužila, ko se je z rokavico, ki jo je imela na roki, ko je skrbela za okužena pacienta, dotaknila svojega obraza.
Pozdravili naj bi jo s protitelesi tistih, ki so ebolo preživeli. Poleg tega naj bi dobila različna poskusna zdravila, vključno s kombinacijo več protiteles ter na Japonskem razvito zdravilo, ki se načeloma uporablja pri gripi.
V karanteni še 15 ljudi
Še vedno pa je v Španiji v karanteni še 15 ljudi, ki bi lahko prišli v stik z ebolo. Med njimi je tudi mož okužene Romerove, vendar pa za zdaj še ni kazal simptomov okužbe. Inkubacijska doba pri eboli traja od dva dni, pa do tri tedne.
Je pa mož okužene Romerove napovedal, da tožil španske oblasti. "Pred sodiščem bom dokazal, da je bilo reševanje krize z ebolo šušmarstvo," je napovedal v video posnetku, ki ga je medijem predala tiskovna predstavnica družine. "Zadnjo kapljo krvi bom dal, da ubranim njeno čast in dostojanstvo," je še dejal.
Nekateri politiki so po potrditvi okužbe Romerovi posredno pripisovali sokrivdo za to. Pri odstranjevanju zaščitne obleke naj namreč ne bi bila dovolj previdna.
Evropske države so sicer za pomoč najbolj ogroženim državam kot so Liberija, Sierra Leone in Gvineja za boj z ebolo že namenile milijone evrov, a zdaj ugotavljajo, da je treba na ogrožena območja poslati dodatne zdravstvene ekipe, vojsko in premične bolnišnice ter laboratorije.
O ozdravitvi še ene okužene z ebolo sicer danes poročajo z Norveške. Tam so zdravili norveško sodelavko organizacije Zdravniki brez meja, ki se je okužila med delom v Sierri Leone. Kot so sporočili iz organizacije, so jo že odpustili z oddelka za intenzivno nego univerzitetne bolnišnice v Oslu.
Nigerija država brez ebole
Sicer pa v Nigeriji že šest tednov niso zaznali novih primerov okužb, zato je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) danes dejala, da gre za državo brez ebole. Julija je liberijski diplomat ebolo prinesel v Lagos. Skupno so nato v Nigeriji zabeležili 20 primerov okužb, od tega je osem okuženih umrlo, zdaj pa že 42 dni niso zaznali novega primera okužbe.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.