Današnji prvi narok v tem sodnem postopku se je začel s predstavitvijo obrambe nekdanjega katalonskega predsednika Oriola Junquerasa in nekdanjega katalonskega zunanjega ministra Raüla Romeve, ki sta obtožena upora in zlorabe javnih sredstev. Za prvega tožilstvo zahteva 25 let zapora, za drugega pa 16.
"Ta primer kaznuje politično oporečništvo. Španska ustava pa prepoveduje preganjanje oporečnikov," je povedal njun odvetnik Andreu Van den Eynde. "Ta primer predstavlja splošen in neprimeren odvzem političnih pravic, kar je v nasprotju s sodno prakso ustavnega sodišča," je še povedal po poročanju katalonske tiskovne agencije Catalan News.
Junqueras je že zjutraj sporočil, da "bo sojenje, ki se začenja danes, pokazalo resnico svetu". "Počutimo se močne in ne bomo se predali," je povedal.
Med podporniki obdolžencev tudi predsednik Torra
Pred sodiščem so se že pred začetkom sojenja zbrali podporniki obdolžencev, med katerimi je tudi katalonski predsednik Quim Torra. "Smo pred vrhovnim sodiščem, da španske oblasti obtožimo kršenja civilnih in političnih pravic vseh Kataloncev," je zapisal na Twitterju. Ob tem je objavil fotografijo, na kateri skupaj z drugimi somišljeniki drži transparent z napisom "Odločanje ni zločin".
Za drevi pa je gibanje Odbori za zaščito republike, ki zagovarja katalonsko neodvisnost, napovedalo proteste v podporo obdolžencem. Zjutraj so sicer z zažiganjem pnevmatik blokirali več avtocest in cest po Španiji.
Sojenje bo predvidoma trajalo tri mesece. Naroki bodo potekali vsak teden od torka do četrtka, prvih šest bo namenjenih predstavitvi obrambe in zaslišanju obdolženih. Med temi je poleg Junquerasa in Romeve še sedem drugih nekdanjih članov katalonske vlade, nekdanja predsednica katalonskega parlamenta ter voditelja ključnih civilnodruženih organizacij, ki podpirajo katalonsko neodvisnost.
Med okoli 600 pričami bodo zaslišali tudi nekdanjega španskega premierja Mariana Rajoya, ki je bil na položaju v času referenduma o katalonski neodvisnosti 1. oktobra 2017. Zaslišali bodo še nekdanjega katalonskega predsednika Arturja Masa in županjo Barcelone Ado Colau.
Katalonskim voditeljem sodijo zaradi njihove vloge pri razpisu referenduma o katalonski neodvisnosti. Katalonski regionalni parlament je nato 27. oktobra istega leta potrdil resolucijo, ki predvideva ustanovitev neodvisne Katalonije.
Špansko tožilstvo za obdolžence zahteva zaporne kazni v višini od sedem do 25 let, najvišjo za nekdanjega podpredsednika katalonske vlade Oriola Junquerasa, ki je obtožen upora in zlorabe javnih sredstev. Obtožnica enakih kaznivih dejanj bremeni še pet drugih nekdanjih članov katalonske vlade, za katere tožilstvo zahteva po 16 let zapora.
Upora so obtoženi tudi nekdanja predsednica katalonskega parlamenta Carme Forcadell in nekdanja voditelja ključnih civilnodružbenih gibanj za neodvisnost Jordi Sanchez in Jordi Cuixart. Zanje tožilstvo zahteva po 17 let zapora.
Sodili bodo še trem drugim nekdanjim članom katalonske vlade, ki pa jim tožilstvo očita zlorabo javnih sredstev in nepokorščino. Zanje tožilstvo zahteva po sedem let zapora in globo v višini 30.000 evrov.
Ključno vprašanje v sodnem postopku bo, ali so zagovorniki neodvisnosti pri poskusu odcepitve uporabili nasilje. Tožilstvo trdi, da so ga, medtem ko nekdanji katalonski voditelji zavračajo te navedbe. Trdijo da je nasilje uporabila zgolj policija, ki je skušala preprečiti referendum o neodvisnosti 1. oktobra 2017.
Sojenje bo predvidoma trajalo tri mesece. Naroki bodo potekali vsak teden od torka do četrtka, prvih šest bo namenjenih predstavitvi obrambe in zaslišanju obdolženih.
V sodnem postopku bo kot tožnik nastopila še skrajno desna stranka Vox, ki si je z nasprotovanjem katalonskim težnjam za neodvisnost močno okrepila podporo javnosti. Zahteva kazni v višini od 24 do 74 let zapora.
Nekdanjega katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta medtem ne bodo zaslišali, prav tako mu ne bodo sodili, saj se je po izbruhu krize v Španiji zatekel v Belgijo, kjer pa španska sodišča nimajo jurisdikcije.
Protestniki zahtevajo razpis novih volitev
Podporniki neodvisnosti bodo številne aktivnosti v znak podpore nekdanjim voditeljem onizirali tudi v času sojenja. Okoli 45.000 protestnikov pa je zasedlo osrednji trg španske prestolnice le dva dni pred začetkom zgodovinskega sojenja katalonskim separatističnim voditeljem. Demonstracije so organizirale opozicijske stranke, protestniki pa so bili kritični do 'popustljivega' odnosa vlade premierja Sancheza do katalonskih separatistov, zahtevali pa so tudi razpis novih volitev.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.