Bonitetna agencija Fitch je zaradi recesije, krize bančnega sistema in visokega javnega dolga Španiji znižala bonitetno oceno za kar tri stopnje. Ocenila je, da bo za dokapitalizacijo svojih bank potrebovala 60 milijard evrov, če pa bi se zgodil scenarij, oblikovan na podlagi irskih izkušenj, pa bi lahko banke potrebovale do 100 milijard evrov.
Tako je Fitch Španiji z A znižal oceno na BBB. Ob tem so v hiši opozorili, da bo španski javni dolg leta 2015 dosegel 95 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Dodali so še, da bo Španija najverjetneje ostala v recesiji celo letošnje in tudi prihodnje leto.
Po navedbah Fitcha je Španija zaradi svoje visoke zadolženosti v tujini posebej občutljiva na širjenje krize iz Grčije. Dodali so, da bo imela država zaradi finančnih težav probleme pri odločnih posegih, vezanih na prestrukturiranje bančnega sektorja.
Znižanje ocene se sicer že odraža tudi na evropskih borzah. Cene delnice evropskih podjetij namreč padajo, hkrati pa je zdrsnila tudi vrednost evra, ki je pod 1,25 dolarja.
DAX je v Frankfurtu 1,15 odstotka pod izhodiščem pri 6073,69 točke, FTSE 100 pa v Londonu izgublja 0,98 odstotka in je pri 5394,59 točke. Indeks CAC 40 se giblje pri vrednosti 3025,70 odstotka, kar pomeni 1,48-odstotno znižanje v primerjavi s torkovo zaključno vrednostjo.
Pred dokapitalizacijo bodo počakali na študije
Španski premier Mariano Rajoy včeraj prvič ni vztrajal, da ne potrebujejo tuje pomoči. Doslej je namreč izključeval vsako možnost, da država reševanja bank, ki jih tarejo slaba, predvsem s pokom nepremičninskega balona povezana posojila, ne bo izpeljala sama. Kot je pojasnil, zdaj čaka na rezultate študije Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki bodo pripravljeni prihodnji teden, in dveh neodvisnih revizij, ki bodo pokazali na vsoto, potrebno za dokapitalizacijo bank. Šele nato bo vlada ocenila, kaj potrebuje bančni sektor. "Sprejeli bomo tisto odločitev, ki bo najboljša za splošne interese Špancev," je napovedal Rajoy.
Po drugi strani pa so neimenovani diplomatski viri v EU sporočili, da bo Španija že konec tega tedna Evropsko unijo prosila za finančno pomoč. Prošnjo naj bi izrazili v soboto popoldne, ko naj bi tudi sklicali sestanek finančnih ministrov članic evroobmočja. Predstavnica španske vlade je sicer dejala, da ni seznanjena o vložitvi prošnje za pomoč. Hkrati je ponovila včerajšnjo Rajoyevo izjavo, da bo treba počakati na revizije, ki jih opravljajo omenjene institucije.
Juncker: Pomoč bo Španija dobila
Šef evrske skupine Jean-Claude Juncker je napovedal, da se bodo evropske partnerice odzvale na morebitno prošnjo Španije na pomoč pri dokapitalizaciji bank. "Prezgodaj je, da bi špekulirali o številkah. A če bo Španija potrebovala pomoč, jo bo dobila," je poudaril. Vprašanju, ali bi bila v tem primeru sredstva nakazana španskemu skladu za sanacijo bank FROB ali španski vladi, se je izognil. Odgovoril je namreč le, da gre za pravno vprašanje. Juncker je sklenil z besedami, da smo v resnično stresnem času oz. da gremo skozi ključne tedne za evroobmočje in EU.
Tudi nemška vlada je komentar govoric zavrnila. "Moj komentar je, da nimamo komentarja," je dejal tiskovni predstavnik nemške vlade. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je pozneje poudarila še, da Nemčija nikakor ne bo izvajala pritiska nad Španijo. "Stvar posamezne države je, da se obrne na nas; to se zaenkrat še ni zgodilo," je pojasnila. Sicer pa je znova izpostavila že znano stališče Nemčije: "Če bo Španija zaprosila za pomoč, so za to na evropski ravni na voljo ustrezni instrumenti."
Na slovenskem finančnem ministrstvu so povedali, da so jih iz komisije uradno obvestili, da Španija ni zaprosila za pomoč. O telekonferenci evroskupine pa nimajo nobenih informacij.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.