Tujina

Španija po stavki ocenjuje škodo

Madrid, 05. 12. 2010 17.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

24-urna stavka kontrolorjev zračnega prometa v Španiji bo sektor za turizem in letališča stala več sto milijonov evrov. Da se kaj podobnega ne bo ponovilo, bo vojska 15 dni nadzorovala njihovo delo.

Potem ko je stavka kontrolorjev zračnega prometa s petka na soboto paralizirala letališča in povzročila, da je obtičalo na tisoče potnikov, Španija ocenjuje nastalo škodo. 24-urna stavka je prizadela približno 300.000 ljudi, odpovedali so okoli 1800 letov. Uradnih ocen še ni, a mediji poročajo o 350-milijonskem izpadu v turizmu in 100-milijonskem izpadu na letališčih.

Potniki so obtičali na letališčih.
Potniki so obtičali na letališčih. FOTO: Reuters

Stanje se počasi normalizira. Kontrolorji so se na delo začeli vračati včeraj popoldne, potem ko je vlada razglasila izredne razmere, notranji minister Alfredo Perez Rubalcaba pa jim je zagrozil s pregonom v skladu z vojaškim kazenskim zakonikom. Izredno stanje bo veljalo še 15 dni, v tem času stavk ne bo več, obljublja Rubalcaba, saj bodo uslužbenci 15 dni delali pod vojaškim nadzorom. “Veliko družin varčuje celo leto, da si lahko za te praznike kaj privoščijo. Stavka je škodila tako turističnim kapacitetam kot samemu ugledu države. Nekdo mora prevzeti odgovornost in uvesti drastične ukrepe, da se kaj takega ne bo ponovilo. Storili bomo vse, kar lahko,” je povedal.

Največja španska letalska družba Iberia je do danes zjutraj odpovedala vse polete. Potnike je pozvala, naj ne prihajajo na letališča, saj jim osebje ne bo moglo pomagati, tiste, ki so že na letališčih pa, da naj se vrnejo domov. Polete proti Španiji so odpovedale tudi številne tuje letalske družbe. Na madridsko letališče Barajas tako včeraj nista letela francoski Air France in tajski Thai Airways, polete so odpovedali tudi Spanair, Ryanair, easyJet in Aegean.

stavka v Španiji
stavka v Španiji FOTO: Reuters

Kontrolorji letenja so nenapovedano stavko začeli v petek, ko jih je približno 70 odstotkov zapustilo svoje delovno mesto ali pa niso prišli v službo brez prehodnega obvestila. Številni so klicali in sporočili, da so zboleli ali pa da niso sposobni za delo. Protestirajo proti spremembam delovnega časa, ki jih je sprejela vlada, dodatno pa jih je razjezila tudi odločitev vlade o delni privatizaciji letališč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skydrol7
05. 12. 2010 18.11
sploh je nerazumljivo da se spanski ATC spravijo na strajk s takimi bajnimi zasluzki ( EUR 200 tisoc do 800 tisoc na leto).... vsem bi drzava dala odpoved in jih zamenjala z vojaskimi kontrolorji.... tako kot je 1981 napravil Ronald Reagan v Ameriki