
Španska zunanja ministrica Ana Palacio je po telefonskem pogovoru z maroškim kolegom Mohamedom Benaiso medtem izrazila previdni optimizem glede rešitve krize. Rabat je sicer ponovno zavrnil zahtevo španskih oblasti po takojšnjem umiku maroških vojakov z otoka, ki si ga lastita obe državi. "Perejil je maroški, o tem ni kaj razpravljati," je za španski časnik El Pais izjavil maroški minister za informiranje Mohamed Ahari, ki je Madridu tudi očital, da dramatizira položaj.
Odziv Španije je po njegovih besedah nerazumljiv in pretiran. Zasedba otoka ni naperjena proti Španiji, ki je kljub izbruhu krize "prijateljska država", je še dejal Ahari. Kot je povedal minister, namerava Maroko na otoku Perejil postaviti trajno nadzorno točko za boj proti terorizmu in trgovini z ljudmi.
Do zaostritve odnosov med Španijo in Marokom je prišlo potem, ko se je okoli dvanajst maroških vojakov v četrtek izkrcalo na 13,5 hektarjev velikem otoku Perijel (po slovensko peteršilj), kjer so postavili dva šotora in dve maroški zastavi. Španska vlada je navzočnost maroških vojakov na otoku v petek obsodila in ga označila kot "sovražno dejanje" ter od Rabata zahtevala, "da ukrene vse potrebno za vzpostavitev normalnega stanja". Maroške oblasti pa so zatrdile, da svojih vojakov z otoka ne bodo umaknile, in opozorile, da je otok Perejil maroško ozemlje.