Španska desnousmerjena Ljudska stranka (PP) je na nedeljskih parlamentarnih volitvah, ki so bile močno zaznamovane s četrtkovimi terorističnimi napadi v Madridu, doživela nepričakovan poraz. Po zadnjih podatkih je zmagovalka volitev Socialistična stranka španskih delavcev (PSOE) prejela 42,64 odstotkov glasov, poraženka Ljudska stranka pa 37,64 odstotkov glasov. Daleč za PSOE in PP so se med drugim uvrstile stranka zmernih katalonskih nacionalistov CIU s 3,24 odstotka glasov oz. 10 poslanskimi sedeži, katalonska stranka ERC z 2,54 odstotki glasov oz. osmimi poslanskimi sedeži, baskovska nacionalistična stranka PNV z 1,63 odstotka glasov oz. sedmimi poslanskimi sedeži ter prokomunistična stranka IU z 4,96 glasov oz. petimi sedeži. Volilna udeležba je bila visoka, več kot 77-odstotna.
Socialisti so z zmago končali osemletno vladavino Ljudske stranke, bodoči premier Jose Luis Rodriguez Zapatero pa je kot ključno prioriteto med svojimi nalogami napovedal boj proti vsem oblikam terorizma. "Že v ponedeljek se bom zavzel za enotnost političnih sil. Enotni bomo premagali terorizem," je zatrdil, nato pa pozval k minuti tišine v spomin na žrtve četrtkovih napadov v Madridu. Zapatero pa je danes za španski radio dejal, da se bodo španski vojaki, če bo postal premier, iz Iraka kmalu vrnili domov.
Socialistom sicer ni uspelo dobiti absolutne večine v parlamentu, zaradi česar je pričakovati težka politična pogajanja. V parlamentu naj bi imeli 164 sedežev, 39 več kot v prejšnjem mandatu, ljudska stranka pa naj bi imela odslej 148 poslancev, v prejšnjem mandatu jih je imela 183. PSOE bo morala poiskati koalicijskega partnerja, saj ji za absolutno večino v parlamentu manjka 12 sedežev.
Kandidat za premierja Zapatero še ni navedel, s katero stranko namerava oblikovati koalicijo. Med možnimi partnericami PSOE naj bi bili CIU in IU, čeprav sta na volitvah obe veliko izgubili. CIU je imela namreč doslej 15 mandatov, IU pa je izgubila tri.
Kandidat za premiera PP Mariano Rajoy je že priznal poraz in pri tem menil, da so volitve potekale v luči četrtkovih uničujočih napadov v Madridu.
Tudi italijanska levica zahteva premislek
Napoved bodočega španskega premiera Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera, da namerava umakniti španske enote iz Iraka, je danes v Italiji sprožila vročo razpravo. Opozicijska levica je zahtevala takojšen umik kakih 3000 italijanskih vojakov, ki so od junija lani nameščeni v Iraku za podporo obnove te države.
"Italija bi si morala Zapatera vzeti za zgled in nemudoma odpoklicati svoje vojake. Vojna proti terorizmu vodi v katastrofo," je dejal predsednik Stranke komunistične prenove (PRC) Fausto Bertinotti, ki že ves čas zavzema pacifistična stališča.
Italijanski pacifisti, ki so pred vojno v Iraku pred enim letom organizirali demonstracije po vseh državi, so po zmagi Zapatera na španskih parlamentarnih volitvah dobili nov zagon. Za soboto je v Rimu načrtovana nova demonstracija, na kateri bodo zahtevali konec italijanske misije v Iraku. Demonstraciji naj bi se pridružile tudi opozicijske stranke in sindikati.
"Vlade, ki so podprle politiko ZDA in Velike Britanije - kot sta vladi Silvia Berlusconija in Joseja Marie Aznarja -, so zagrešile dramatično napako. Sedaj je naloga novih vlad, da popravijo te napake. Upamo, da bo zmaga španskih socialistov pomenila preobrat za levico v Evropi," je dejal vodja poslanske skupine opozicijskih Levih demokratov (DS), najmočnejše opozicijske stranke v italijanskem parlamentu, Fabio Mussi.