Med imeni oseb, ki so del kriminalistične preiskave, naj bi tako bil tudi šef varnostno-obveščevalne službe (Soa) Josip Buljević ter vodilni ljudje živilskega koncerna Agrokor.
Hrvaško opozicijo je po razkritju domnevnih nepravilnosti zaskrbelo, da bi lahko "nezakonito spremljanje vodilnih ljudi obveščevalne skupnosti in grobo rušenje sistema nacionalne varnosti" zelo škodilo tudi hrvaškemu vključevanju v EU.
Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je nepravilnosti zanikal, tisti, ki mu ne verjamejo, pa so ga pozvali k odstopu. Premier Zoran Milanović je prav tako zatrdil, da nepravilnosti ni bilo. A kljub temu dodal, da sta se s predsednikom Ivom Josipovićem dogovorila, da bosta odstavila direktorja urada sveta za nacionalno varnost Petra Miševića.
Čeprav je Milanović tudi napovedal odprtje razprave o tem, kdo lahko dostopa do zaupnih informacij, je poudaril, da je "bistvo zgodbe" v tem, da so se "slabi fantje razburili" zaradi boja proti korupciji.
Dejal je, da državni uradniki, kot je šef obveščevalne službe, za razliko od policijskih operativcev, ki morajo pri opravljanju svojega dela komunicirati tudi s kriminalci, nikakor ne morejo imeti stikov s pripadniki organiziranega kriminala.
Jutarnji list je namreč poročal, da so Buljevića spremljali med preiskavo o mafijski skupini iz vzhodne Slavonije. Kot trdijo, naj bi z Buljevićem v stik prišli pripadniki kriminalnih združb.
Kot dodaja časnik, v Agrokorju niso spremljali nobenega člana družine Todorić, ampak enega od menedžerjev družbe. V Agrokorju niso želeli komentirati dogodka. Sporočili so le, da nimajo nobene potrditve, da bili predmet kakršne koli preiskave.
Jutarnji list ocenjuje, da se je celotna zgodba z izpiski začela zaradi rušenja preiskave o za zdaj najbolj resnem obračunu z organiziranim kriminalom na Hrvaškem. Preiskava o mafijski skupini v vzhodni Slavoniji naj bi trajala več kot leto dni, zaradi objave podatkov pa je njen končni izid vprašljiv.
Hrvati so sicer občutljivi na zlorabe policijskih pooblastil še iz časov predsednika Franja Tuđmana, ko so prisluškovali številnim osebam, ki so jih imeli za nasprotnike režima. Obenem pa so pripadniki različnih obveščevalnih služb zlorabili medijski prostor za obračune z nasprotniki ali uresničevanje posameznih interesov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.