V včerajšnjem pogovoru za spletno izdajo nemškega časnika Spiegel je ameriško-madžarski poslovnež George Soros kritiziral predvsem pristop evropskih politikov do reševanja prezadolženih držav iz območja evra. Soros pravi, da politika zanika realnost krize in si poskuša kupovati čas, vendar da tiščanje glave v pesek položaj le še poslabšuje.
Soros pravi tudi, da je prihodnost evra odvisna izključno od Nemčije, ki bi morala Evropi narekovati reševanje krize. Pravi tudi, da se mu zdi, da ''še vedno niso vsi razumeli, kaj bi pomenil propad skupne evropske valute: to bi vodilo v krizo bank, ki bi jo bilo povsem nemogoče nadzorovati''. ''Taka kriza bančnega sektorja ne bi v novo veliko depresijo potegnila le Nemčije, ne le Evrope, ampak ves svet,'' pravi Soros.
Ameriški finančnik začetek krize evra vidi v stališču nemške kanclerke Angele Merkel, da mora bankrote pomembnih finančnih institucij preprečevati vsaka država posebej, ne pa Evropska unija kot celota. Da bi države iz območja evra lahko po enakih pogojih refinancirale svoj dolg, Soros predlaga uvedbo evroobveznic, ki bi nadomestile dolžniške papirje posameznih držav.
Soros pravi, da bi Unija in evro preživela izstop Grčije in Portugalske iz denarne unije. To da je ''morda najboljša rešitev'' zato, ker se je politika grškega problema od začetka lotevala ''v temelju napačno''. Evropska centralna banka (ECB), ki odkupuje državne obveznice prezadolženih držav, po njegovem prepričanju s tem presega svoja pooblastila, saj naj bi bilo to naloga finančnega ministrstva, ki ga Evropska unija ne premore.
Sorosa, ki je zaslovel kot valutni špekulant, pri čemer mu je približno tisoč milijard dolarjev bogastva prinesla stava proti britanskemu funtu leta 1992, so novinarji Spiegla vprašali tudi, ali bi danes stavil proti evru. Soros odgovarja, da prav gotovo ne, saj se Kitajci zelo zanimajo za alternativo dolarju in bodo zaradi tega podpirali vsa prizadevanja za rešitev evra.
Ali so torej Kitajci edini veliki zmagovalci krize, je na koncu še zanimalo novinarje. Po Sorosovih besedah so bili Kitajci ''veliki zmagovalci globalizacije''. ''Zaradi tega bi morali imeti velik interes za ohranjanje sedanjega globalnega sistema, a so prav tako obotavljivi kot Nemci: Kitajska se upira temu, da bi prevzela odgovornost za svet, Nemčija se upira temu, da bi prevzela odgovornost za Evropo,'' sklene Soros.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.