
Kot je povedala ena od pobudnic Ding Zilin, ki je v pokolu na Trgu nebeškega miru izgubila sina, so že pred tremi leti pri generalnem tožilstvu vložili zahtevo po preiskavi pokola, vendar pa doslej še niso prejeli odgovora. Odprto pismo udeležencem letošnjega plenarnega zasedanja ljudskega kongresa, ki se je v Pekingu začelo že v torek, je podpisalo 114 staršev in prijateljev žrtev.
Podpisniki so v pozivu pojasnili, da jim tudi v primeru, če generalno tožilstvo zavrne preiskavo, po zakonu pripada vsaj pravica do odgovora. Ker od generalnega tožilstva niso dobili drugega kot molk, se zdaj obračajo na delegate vsekitajskega ljudskega kongresa, ki morajo kot "njihovi predstavniki" braniti pravico, je povedala Dingova.

Li Peng, ki je leta 1989 ukazal zadušitev študentskih demonstracij v Pekingu, pa mora biti sodno preganjan, je še dodala. Kitajsko komunistično vodstvo je junija leta 1989 nasilno zadušilo množične proteste za demokracijo in človekove pravice, ki so potekali od aprila na Trgu nebeškega miru v Pekingu. Vojaki kitajske vojske so s tanki streljali na trg, na katerem se je zbralo več kot 100.000 ljudi, ki so tam mirno sedeli in zapirali prehod. Po neuradnih ocenah je v krvavih spopadih življenje izgubilo najmanj 3000 ljudi, 10.000 pa jih je bilo ranjenih.