
24-letni Nurpaši Kulajev se zagovarja, da ni nikogar ubil, priznava pa, da je bil med več kot tridesetimi ugrabitelji, ki so septembra lani tri dni zadrževali šolarje in njihove starše v osnovni šoli v Beslanu.
Drama s talci se je končala s posredovanjem ruskih sil, pri čemer je umrlo okoli 330 ljudi, polovica otrok. Kulajev je v kaotičnem streljanju ušel smrti, našli so ga skritega pod nekim tovornjakom v bližini šole, je pa komaj ušel linčanju besnih prebivalcev Beslana.
Televizijske kamere so pokazale njegovo zajetje, ko ga je privedel maskirani ruski komandos. Kulajev je tresoč se vseskozi zatrjeval, da ni ubil nikogar in da hoče živeti.

Tolžilci in javnost pričakujejo, da bo sojenje razkrilo mnoge podrobnosti o načrtih za zajetje šole. Tožilstvo sicer meni, da Kulajev ni imel osrednje vloge pri načrtovanju operacije, zavrača pa njegovo izjavo, da ni vedel, da bo skupina napadla šolo. Kulajev trdi, da je mislil, da nameravajo zavzeti rusko kontolno točko.
Po njegovih besedah je napad ukazal nekdanji čečenski predsednik Aslan Mashadov, ki so ga ruske specialne enote ubile v začetku letošnjega leta. Mashadovi pristaši to zanikajo.
Po ruskem zakonu je za večino kaznivih dejanj, ki bremenijo Kulajeva, zagrožena smrtna kazen, vendar zaradi moratorija na najvišjo kazen, ki ga je Rusija uvedla leta 1996, Kulajevu grozi, če bo spoznan za krivega, dosmrtna ječa.

Sorodniki žrtev zahtevajo pravico
Na sodišču v Vladikavkazu se je zbrala množica sorodnikov beslanskih žrtev, ki so zahtevali, naj pred sodišče privedejo tudi tiste uradnike, ki so dopustili, da so teroristi iz Čečenije prispeli v Severno Osetijo.
“Vso krivdo so zvalili na Kulajeva, ker je edini preživeli terrorist. Uradnikov ne omenjajo,” je dejala Suzana Dudijeva, ki je v tragediji izgubila sina. “Laži ne bomo požirali,” je še dodala. Dudijeva vodi skupino 'Beslanske matere', ki pomaga tistim, ki so izgubili svoje otroke in se bori za to, da bi vsi odgovorni prišli pred sodišče.
Zaradi beslanske tragedije ni bil kaznovan nihče od osetijskih vladnih uradnikov, Aleksander Džasokov pa je kljub krvavemu razpletu drame s talci ostal predsednik te ruske republike.

Ubit pomemben čečenski voditelj
Ruske varnostne sile so ubile pomembnega voditelja čečenskih upornikov, ki je bil med drugim obtožen ugrabitve več kot 1200 talcev v Beslanu, sodeloval pa naj bi tudi v napadu na moskovsko gledališče leta 2002 in v napadih na policijo v Groznem in Nazranu leta 2004.
Gre za nekdanjega policista Alaša Daudova, ki je, kot je pojasnil ruski general Ilija Šabalkin, tretji najpomembnejši voditelj upornikov za poveljnikom Šamilom Basajevom in Jordancem Abujem Mudžaidom. Daudov je bil ubit skupaj s še dvema upornikoma v zapuščeni hiši v južnem predmestju Groznega, je povedal general.
Ruske oblasti so nedavno sporočile, da Daudov vodi skupino Amanat džamat, ki je zvesta načelom vahabizma, skrajni veji islama. Ubiti voditelj naj bi načrtoval napade s kemičnimi strupi na vodna zajetja in obljudene kraje v glavnih mestih severnokavkaške regije in drugod po Rusiji.