Nemška kanclerska kandidata, krščanska demokratka Angela Merkel in socialdemokrat Martin Schulz, se bosta v nedeljo pomerila v edinem televizijskem soočenju pred nemškimi parlamentarnimi volitvami 24. septembra. Za Schulza bo to po mnenju analitikov še zadnja priložnost, da prepriča nemške volivce in prevzame glasove Merklovi, ki vodi v anketah.
Pričakovati je, da si bo 90-minutno soočenje v živo, ki ga bodo predvajale štiri televizijske postaje, ogledalo med 15 in 20 milijonov gledalcev.
Nekdanji predsednik Evropskega parlamenta, 61-letni Schulz, lahko s soočenjem samo pridobi, saj velja za veščega javnih nastopov. Po drugi strani sedanja kanclerka, ki je na položaju že 12 let, lahko s soočenjem izgubi nekaj podpore, kar je tudi običajno za dolgoletne voditelje.
Glede na javnomnenjsko raziskavo, ki jo je ta teden objavil nemški inštitut Forsa, bi krščanske demokrate (CDU-CSU) Merklove na volitvah podprlo 38 odstotkov volivcev, SPD pa 24 odstotkov. Če bi lahko kanclerja izbrali neposredno, bi se 48 odstotkov Nemcev odločilo za Merklovo, medtem ko bi jih Schulza podprlo 23 odstotkov.
Schulz upa, da bo v soočenju uspel prepričati večino od skoraj 50 odstotkov nemških volivcev, ki se še niso odločili, komu bodo 24. septembra namenili svoj glas.
Politični analitiki sicer dvomijo, da bo debata, ki jo bodo vodili štirje znani nemški televizijski voditelji, dramatično vplivala na volitve. "Prejšnja soočenja so pokazala, da je večina volivcev že naklonjena enemu ali drugemu kandidatu," je pojasnil Matthias Jung z raziskovalnega inštituta Forschumgsgruppe Wahlen s sedežem v Mannheimu.
Ankete so pokazale, da okoli petina vprašanih dopušča možnost, da si bodo zaradi soočenja premislili in podprli drugega kandidata, kot bi ga pred soočenjem.
Številne od tem, ki jih bodo obravnavali na soočenju, so tudi v ospredju volilne kampanje. Med njimi so politična moč nemške avtomobilske industrije, ki jo pretresa škandal Dieselgate, begunska kriza, terorizem in javna varnost.
Na področju mednarodne politike pa je na soočenju Merklove in Schulza pričakovati vprašanja o prihodnjih reformah v EU, odnosih z Rusijo, Ukrajini, pa tudi o odnosih do kontroverznih predsednikov ZDA in Turčije Donalda Trumpa in Recepa Tayyipa Erdogana.
Schulz je v zadnjih tednih volilne kampanje okrepil napade na 63-letno Merklovo. Prejšnji konec tedna ji je v televizijskem intervjuju očital, da ni v stiku z volivci in da je popustila pod Erdoganovim pritiskom.
"Vse več volivcev vidi, kako oddaljena je od njih," je dejal Schulz za nemško televizijo ARD. "Prav ta oddaljenost bo moje volivce prepričala, da gredo na volišča," je še menil Schulz.
Za dpa je sicer zagotovil, da osebni napadi na Merklovo niso del njegove strategije, temveč skuša le pokazati, da ima njegova stranka program, v nasprotju s CDU. "CDU ima koncept, to je Angela Merkel. Mi imamo program za prihodnje generacije v tej državi," je poudaril Schulz.
Merklova se je po drugi strani doslej izogibala blatenju drugih kandidatov. Kot je poudarila tudi na svoji tradicionalni poletni novinarski konferenci, bistvo volilne kampanje zanjo ni v tem, da kandidati žalijo drug drugega.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.