Američani so končno dočakali televizijsko soočenje, v katerem sta nasprotnika uporabljala besedne zveze, kot so trgovinski sporazum, nadzor nad orožjem, podnebne spremembe, namesto da bi se obkladala z žaljivkami, kot so lažnivec, prevarant, zguba. "Ko gledamo republikanske predsedniške debate, nam je jasno, da moramo urediti področje duševnega zdravja," je nasprotno stran zbodel demokratski senator Bernie Sanders. Za seboj ima dober konec tedna, saj je zmagal na strankarskih izborih v treh zveznih državah. Slaba novica pa je, da ni zmanjšal zaostanka za Hillary Clinton, ki je zaradi ogromne podpore med temnopoltimi Američani odnesla zmago v (z delegati bogati) Louisiani.

Sinoči ni bilo zanimivo le to, kaj sta kandidata povedala, ampak tudi, kje sta se soočila. O prihodnosti Amerike sta razpravljala v kraju, ki je sramota Amerike in dokaz, kaj vse je z najbogatejšo državo na svetu narobe. Flint v Michiganu je mesto, ki ga je na zemljevid sveta postavil režiser Michael Moore, ko je prikazal njegov zaton zaradi zaprtja avtomobilskih tovarn. Zdaj je Flint spet v večernih televizijskih poročilih. Izkazalo se je, da zaradi varčevalnih ukrepov prebivalci, večinoma revni in temnopolti, že od aprila 2014 pijejo s svincem zastrupljeno vodo.
Skoraj tako hudo kot dejstvo, da so med žrtvami otroci, pri katerih lahko zastrupitev poleg alergij, izpadanja las in drugih težav vpliva tudi na zmanjšano zmožnost za učenje, je razkritje, da republikanska oblast v zvezni državi Michigan do nedavnega ni naredila ničesar. Prebivalci pa še zdaj plačujejo najvišje račune za vodo v ZDA. "Če bi zastrupljeno vodo pili bogati beli otroci iz predmestja, bi takoj ukrepali," je poudarila Hillary Clinton. Sanders pa je že pred časom pozval, da mora guverner zvezne države Michigan zaradi sramotne vodne krize odstopiti. V mesto, kjer so razglašene izredne razmere, različne organizacije in država še vedno dovažajo plastenke vode.

Flint sicer leži v bližini Detroita, bankrotiranega mesta in simbola zatona ameriške industrije. To je bila priložnost za Sandersa, da Clintonovo udari s svojim najmočnejšim orožjem ter jo označi za prijateljico Wall Streeta, korporacij in podpornico trgovinskih sporazumov, ki odnašajo delovna mesta. "Si kandidat, ki govori samo o enem problemu," je Clintonova zabrusila Sandersu, ki je oznako z veseljem sprejel. Desetletja že namreč opozarja prav na pogoltnost korporativne Amerike, umiranje srednjega razreda in naraščajočo neenakost, to pa je sporočilo, ki letos navdušuje na desettisoče mladih. Clintonovo je Sanders ponovno pozval, naj javnosti pokaže vsebino treh govorov, za katere so ji v podjetju Goldman Sachs plačali kar 675.000 dolarjev. "To so morali biti presneto dobri govor, kot bi jih napisal Shakespeare," je navrgel Sanders.

Tudi demokratska debata je bila, denimo pri vprašanju nadzora nad uporabo orožja, ki je Sandersova šibka točka, ali državnem reševanju avtomobilske industrije, zelo ostra. Toda nikoli žaljiva, kar je bila sicer stalnica vseh enajstih dosedanjih republikanskih soočenj. "Kljub temu, da se ne strinjava v vsem, poglejte, kako vsebinska so najina soočenja v primerjavi z republikanci," je ob aplavzu v dvorani dejala Clintonova. Mnoge ankete sicer kažejo, da bi vodilnega republikanskega kandidata Donalda Trumpa lažje kot nekdanja zunanja ministrica premagal Bernie Sanders. Toda, on bo precej težje prišel do nominacije v demokratski stranki, saj nikakor ne more pridobiti podpore temnopoltih prebivalcev, ki trdno stojijo za Hillary Clinton.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.