Nasina sonda Dawn je začela s fazo približevanja Cereri (tudi Ceres), pritlikavemu planetu v velikosti Teksasa. Do zdaj je ni obiskalo še nobeno vesoljsko plovilo. Dawn so izstrelili leta 2007, v Cererino orbito pa naj bi vstopila marca letos. Trenutno je od pritlikavega planeta oddaljena okoli 640.000 kilometrov, približuje se mu s hitrostjo 725 kilometrov na uro.
Dawn se bo v zgodovino vesoljskega raziskovanja zapisala tudi kot sonda, ki je krožila okoli dveh sistemov. V letih 2011 in 2012 je namreč 14 mesecev krožila okoli ogromnega asteroida Vesta.
''Cerera je za nas popolna neznanka,'' je dejal član misije Christopher Russell. ''Cerera, za razliko od Veste, nima meteoritov, ki bi razkrivali njene skrivnosti. Z gotovostjo lahko trdim, da nas bo presenetila,'' je dodal.
Po podatkih, ki jih navajajo pri Nasi, sta omenjeni telesi različni v več pomembnih točkah. Cerera se je najverjetneje oblikovala kasneje kot Vesta, prav tako naj bi imela hladnejšo notranjost. Na Vesti je manj vode, ker se je oblikovala prej, Cerera pa ima debel ledeni plašč, pod katerim bi se lahko skrivali tudi oceani.
Cerera, s povprečnim premerom 950 kilometrov, je največje telo v glavnem asteroidnem pasu. Vesta je v premeru velika le 525 kilometrov in je drugo največje telo v omenjenem pasu. Cerero je 1. januarja 1801 odkril Giuseppe Piazzi.
V naslednjih mesecih si znanstveniki obetajo, da bodo končno dobili boljše posnetke pritlikavega planeta. Že do konca januarja bodo posnetki in drugi podatki, ki jih bo na Zemljo posredovala Dawn, najboljši do zdaj.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.