Velikanski sončni baloni, ki bi prosto lebdeli v zraku, bi lahko omogočili poceni način proizvodnje in dobave električne energije področjem, ki nimajo ustrezne električne infrastrukture, menijo raziskovalci v Izraelu. Lebdeči baloni naj bi tako v zraku zbirali sončno energijo in nudili elektriko prebivalcem na zemlji.

Baloni napolnjeni z helijem in pokriti s sončnimi celicami bi lahko lebdeli več sto metrov visoko v zraku, poleg tega pa bi bili povezani s posebnim električnim pretvornikom na zemlji, ki bi omogočil družinam uporabo elektrike. Celoten sistem bo na voljo že čez eno leto.
"Prve raziskave na prototipu so pokazale, da bi balon premera treh metrov omogočil pridobivanje enega kilovata energije. To pa je dovolj energije za delovanje pralnega in sušilnega stroja,“ menijo v izraelskem inštitutu. Cena izdelave balona se po ocenah raziskovalcev giblje okoli 4 tisoč dolarjev.
Baloni po raziskavah naj ne bi imeli nobenih negativnih vplivov na okolje, saj je helij plin, ki je okolju prijazen. Ker je balone enostavno prevažati in potrebujejo malo infrastrukture na zemlji, so idealni za področja, ki so jih prizadele naravne nesreče, še menijo raziskovalci.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.