Sonca doslej človeštvo še ni videlo na takšen način: NASA je prvič pokazala tridimenzionalne (3D) fotografske in filmske posnetke središča našega osončja.
Posneli so jih s posebno stereoskopsko satelitsko kamero. Znanstveniki si obetajo, da bodo lahko na podlagi raziskav zmanjšali motnje, ki jih povzročajo erupcije na površju Sonca.

Vesoljsko plovilo STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory), ki so ga izstrelili oktobra lani in je obkrožilo Sonce, je z enim delom pred Zemljo, z drugim pa za njo ustvarilo stereo učinek človeškega očesa in naredilo prve tridimenzionalne posnetke doslej.
Ta perspektiva analitikom omogoča drugačno spremljanje solarnih eksplozij, med katerimi s hitrostjo skoraj dva milijona kilometrov na uro sikne v vesolje segreta sončeva atmosfera.
Sončeve erupcije na Zemlji omogočajo pojav polarne svetlobe, hkrati pa povzročajo težave pri oskrbi z električno energijo in motnje pri delovanju telekomunikacijskih sistemov. Eksplozije so lahko nevarne tudi za astronavte med njihovimi sprehodi po vesolju.
Znanstveniki si prizadevajo, da bi na podlagi razpoložljivih podatkov o Sončevi aktivnosti prišli do metodologije, ki bi omogočala predhodne 24-urne napovedi.
Doslej so znanstveniki izbruhe v Sončevi atmosferi napovedovali na podlagi računskih modelov, to pa naj bi se v prihodnosti spremenilo. Pri tem naj bi si pomagali tudi z novimi 3D fotografijami. Odkar so izstrelili vesoljsko plovilo za opazovanje Sonca, na njem sicer niso zabeležili nobene omembe vredne aktivnosti.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.