Tujina

Solze po genocidu

Sarajevo/Haag/Velenje, 11. 07. 2006 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sorodniki žrtev pokola v Srebrenici so se spomnili umrlih. V grobove so položili posmrtne ostanke več kot 500 pobitih.

Bošnjakinja joče na grobu svojega sorodnika
Bošnjakinja joče na grobu svojega sorodnika FOTO: Reuters
Srebrenica je bila med vojno v BiH (1992-1995) tako imenovano varovano območje Združenih narodov, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov. Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 9. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov pod vodstvom generalov Radislava Krstića in Ratka Mladića. Po padcu enklave 11. julija 1995 se je zgodil najhujši pokol v Evropi po drugi svetovni vojni, saj so srbske sile na območju hladnokrvno pobile okoli 8000 muslimanskih moških in dečkov.

Haaško sodišče je najhujši pokol med vojno v BiH (1992-1995) označilo za genocid. Na območju Srebrenice so odkrili že več kot 60 množičnih grobišč. Doslej so identificirali okoli 2500 žrtev; 3500 izkopanih žrtev srebreniškega masakra ostaja zaenkrat neidentificiranih.

Kakih 40.000 ljudi se je na spominski slovesnosti v Potočarih ob 11. obletnici genocida v Srebrenici spomnilo skoraj 8.000 muslimanskih žrtev tega pokola. V spominskem centru v Potočarih so v grobove položili posmrtne ostanke 505 ljudi, ki so jih izkopali iz skupinskih grobišč in na osnovi analize DNK ugotovili, da gre za žrtve pokola. V Potočarih je že pokopanih 1.937 žrtev srebreniškega pokola.

Vodja islamske skupnosti v BiH Mustafa Cerić je med spominsko slovesnostjo dejal, da se od 11. julija 1995 "tukaj čas šteje drugače". "Vendar ne samo tukaj, tudi v New Yorku in Haagu," je dejal Cerić in dodal, da od tega datuma dalje nihče in nič na svetu ni ostal isti.

Del Pontejeva: Žal mi je, da so odgovorni še vedno na svobodi

Med žalujočimi je bila tudi glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, ki je izrazila obžalovanje, da so tisti, ki so najbolj odgovorni za ta zločin, še vedno na svobodi. Del Pontejeva je po prihodu v Srebrenico na kratko izjavila, da je prišla, da bi počastila spomin na žrtve in se srečala s preživelimi. "Seveda sem zelo jezna, da sta Radovan Karadžić in Ratko Mladić še vedno na svobodi," je pojasnila Del Pontejeva.

Carla del Ponte med islamskimi svečeniki
Carla del Ponte med islamskimi svečeniki FOTO: Reuters
Obletnico so skupaj s imigranti iz BiH obeležili tudi nizozemski mirovniki v Haagu, ki so v nebo nad mestom spustili več sto belih balonov. "Zelo sem žalostna, vendar s spominjanjem občutim tudi mir," je povedala Suada Pašić, ki je iz Srebrenice zbežala leta 1993.

11 let po genocidu je haaško sodišče zaradi udeležbe v njem obtožilo 19 bosanskih Srbov, obsodilo pa samo šest. Najbolj odgovorna, nekdanja vojaški in politični voditelj bosanskih Srbov, Ratko Mladić in Radovan Karadžić, sta še vedno na begu. Prvi naj bi skrival v Srbiji, drugi na vzhodu BiH. Tretji obtoženec, ki je na begu, pa je Zdravko Tolimir, vodja obveščevalne službe glavnega poveljstva vojske bosanskih Srbov med vojno.

Na najvišjo kazen doslej, 35 let zapora, je haaško sodišče obsodilo generala Radislava Krstića, poveljnika Drinskega korpusa, ki je vodil napad na Srebrenico. Sprva je bil obsojen na 46 let zapora, aprila 2004 so mu kazen znižali na 35 let.

Eden glavnih obtožencev, nekdanji srbski in jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki so mu v Haagu sodili zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med vojno v BiH, tudi za pokol v Srebrenici, na Hrvaškem in zaradi spopadov na Kosovu, pa je marca letos nepričakovano umrl, ne da bi mu v Haagu izrekli končno sodbo.

Pokola so se spomnili tudi v Velenju

Tudi na Titovem trgu v Velenju je potekala slovesnost v spomin na žrtve genocida v Srebrenici. Ob tej priložnosti je velenjski podžupan Bojan Kontič povedal, da je prav, da se spomnimo na ta krvav dogodek iz preteklosti in tako mlade opozorimo, da se takšni zločini ne bi več ponavljali. Spominske slovesnosti se je udeležil tudi veleposlanik BiH v Sloveniji Izmir Talić.

V okviru enourne slovesnosti, ki jo je pripravilo Bošnjaško mladinsko kulturno društvo Velenje, so predstavili tudi modrega metulja, ki je značilen za območje Srebrenice. Metulj se hrani z rastlino, ki raste po grobiščih v Srebrenici in tako simbolično opozarja na žrtve tragičnega poboja.

Na slovesnosti, ki se je končala z minuto molka, so člani omenjenega društva prebrali tudi literarne zapise o Srebrenici.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ales6m
21. 07. 2006 16.23
24 ur je objavil: Združenja bosanskih Srbov so nedavno objavila seznam 3287 Srbov, ki so jih muslimanske sile ubile na območju Srebrenice in Bratunca med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Po tem seznamu so bile žrtve stare od devet do 92 let.
ales6m
21. 07. 2006 16.20
Seveda Orić uživa v svobodi....no comment!
ales6m
21. 07. 2006 16.19
Opa,nekaj z 24ur: Združenja bosanskih Srbov so nedavno objavila seznam 3287 Srbov, ki so jih muslimanske sile ubile na območju Srebrenice in Bratunca med vojno v BiH med letoma 1992 in 1995. Po tem seznamu so bile žrtve stare od devet do 92 let. Srbske žrtve naj bi ubile muslimanske vojaške enote pod poveljstvom Naserja Orića, ki mu v Haagu sodijo zaradi krutega ravnanja in umorov civilistov, ovrgli pa so del obtožnice, ki ga je obtoževal požiganja in plenjenja srbskih hiš na širšem območju Srebrenice. "Želimo, da bi po enakih kriterijih sodili vsem zločinom, storjenim na območju, ne glede na to, kdo jih je storil in katere veroizpovedi je bil," je ob tem dejal predsednik Republike srbske. "Če hočemo zgraditi skupno prihodnost, je edini način ta, da spoznamo resnico o preteklosti. In to resnico moramo spoznati sami, ne da nam jo določa nekdo drug, ki v njej išče politične motive, ne vedoč, da imajo vzroki in posledice tukaj korenine v zgodovini," je dodal.
ales6m
21. 07. 2006 16.12
totimaribor-imaš srečo,ker tukaj cenzurirajo.Moj odgovor bi te okoli obrnil ampak si ga ne upajo objavit :-))))
svastapickarodi
11. 07. 2006 17.51
ales6m nepismeni. Odkod ti taki podatki ?? Kaj si sliučajno bil doli med vojno ? Ko boš videl vojne groze na lastne oči, tedaj piši, ne pa ko si pi*** stisno v tistih 2 mescih. Sram naj te bo. Kakih 2500 srbov ? to si slišal na fužinah .. ? Pa vseeno 2500:8000. Razlika je očitna. Srbi so imeli jasen načrt, ki je bil skovan iz zamere iz preteklosti. In prosim ne me učit o tem, ker sem pred vojno in del vojne živel v Bosni in vem kako je bilo stanje. Kaj je pa Naser Orić za muslimane je Gotovina za Hrvate, s tem , da če Naserja nebi bilo, bi pokol bil še večji. verjetno si kak srbo, ki se skriva pod nickom, zato ti svetujem, da ne pametuj. Srbi so dejansko okupatorji, in ne jih branit !!! SRAM TE JE LAHKO !!!
sm2002@volja.net
11. 07. 2006 12.15
mislim, da je skoda da sploh komentirata čigavo je ozemlje, ker če gremo dolgo dolgo nazaj, tudi od srbov ni..torej so morali od nekje priti in nekoga izgnati... ce so se zeleli osamosvojit, zakaj pa ne...a niso meje že od republik samozadostne? kdor visoko leta, nizko pada...sigurno sta videla primerjavo med nokio i srbijo... zdj bi se pa še republika srbska odcepila?! lepo vaju prosim! zakaj ne bi kar vsaka vas bila država zase... sploh pa ni važno kje si, kdo si, če ne znaš živet z ljudmi, ti ni pomoči, pa tud če si samo med 'svojimi'... da pa karjišnik reče da je prav da so pobili toliko ljudi, je pa tipičen primer primitivizma! mislim da samo ime kaže kje bo končal (Kraj)išnik...
ales6m
11. 07. 2006 09.34
Tudi Srbi so 'žrtve in napadeni', saj niso prišli od nikoder kot nekakšni okupatorji kot jih prikazujejo. Živijo tam, oziroma so živeli dokler jih niso pobili. Eden največjih morilcev Srbov Orić, pa je izpuščen po par letih pripora. Popolna pristranskost. Med tem pa muslimani(poturčeni Srbi) v miru živijo v Srebrenici, ki je na srbskem območju, kar dokazuje srbsko tolerantnost.
sm2002@volja.net
11. 07. 2006 08.34
ales6m....hmm..ne vem kdo je bil okupator....ne mislim, da je tistih 2500 nedolžnih Srbov "okupator"...ampak veš kako pravijo..če nisi z nami, si proti nam...jaz sem izgubil 3 prijatelje iz srebrenice (samo enega so do zdaj našli/identificirali) pa zato nič manj ne obžalujem 2500 srbskih žrtev...ampak vse se dogaja na ozemlju bosne, njeni prebivalci pa niso nikogar napadli(neposredno), zato je večji poudarek na žrtvah "domačinov" oziroma napadenih...je pa res, da bi se VSEM žrtvam morali pokloniti R.I.P.
ales6m
11. 07. 2006 08.00
Zanima me kaj je z 2500 Srbi ki so jih pobili v Srebrenici? Oni zgleda ne smejo biti prikazani in njihovi mučitelji in morilci ne smejo biti imenovani.