
Okoli 150 ljudi se je danes v središču Sarajeva prvič poklonilo spominu na srbske pripadnike nekdanje Jugoslovanske ljudske armade (JLA), ki so jih 3. maja 1992 ob začetku vojne v BiH napadli in ubili pripadniki teritorialne obrambe takratne Republike BiH. Konvoj JLA se je sicer umikal iz Sarajeva, ko je prišlo do napada. Sicer naj bi takrat veljal dogovor o premirju, v tem času pa naj bi se vojska JLA umaknila. Po nekaterih podatkih naj bi v napadu sodelovali tudi bosanski policisti, pripadniki Zelenih baretk in Patriotske lige.
Svojci umrlih so na kraju njihove smrti položili rože in prižgali sveče. Spominska slovesnost je potekala pod budnim očesom policijskih sil, saj se je zadnje dni v državi ostro debatiralo na to temo. Na srečo do incidentov ni prišlo, so sporočili bosanski policisti.

Sarajevski župan Alija Behmen je dogodek označil kot "izzivanje" bosanskih Srbov in policijo, sicer brez uspeha, pozival, naj dogodek prepove. Da gre za provokacijo, je menil tudi hrvaški član predsedstva BiH Željko Komšić. Na ulice so se zato podali nekdanji pripadniki bosanskih Zelenih baretk in tako pokazali nestrinjanje s slovesnostjo. Pridružili so se jim tudi nekateri prebivalci Sarajeva.
Svojci si želijo pravico za žrtve napada
Ena od udeleženk današnje spominske slovesnosti, mater padlega 18-letnega vojaka, je dejala, da si svojci želijo pravice za žrtve napada, saj se za uboj vojakov doslej ni sodilo nikomur. Haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je leta 2003 zavrnilo srbske trditve, da je bil napad primer vojnega zločina. Preiskovalci sodišča so takrat namreč zaključili, da je bil konvoj legitimna vojaška tarča, prav tako pa niso nikoli ugotovili, koliko je bilo dejansko število umrlih v napadu.

Po srbskih podatkih je v napadu umrlo 42 vojakov, večje število pa naj bi bilo ranjenih. Bosanski viri medtem trdijo, da je bilo ubitih šest srbskih vojakov, drugi pa da so življenje izgubili v spopadu med bosanskimi silami in JLA, ki so potekali dan prej.
Srbske oblasti so sicer zaradi napada izdale policijsko tiralico za 20 nekdanjimi visokimi predstavniki takratne Republike BiH, med katerimi je bil tudi nekdanji član predsedstva BiH Ejup Ganić. Tega so marca aretirali v Veliki Britaniji, vendar so ga po 10-dnevnem zaslišanju izpustili. Po podatkih Beograda naj bi bil Banić vpleten v uboj 18 srbskih vojakov.
