Potem ko so gasilci uspeli ponoči spraviti pod nadzor požar, ki je v torek popoldne izbruhnil na otoku Šolta, je ta danes ponovno zagorel. Otok Šolta je tako okoli poldneva znova začel preletavati kanader. Prvič naj bi zagorelo le slab kilometer od apartmajskega naselja v zalivu Nečujam, kjer letuje okoli 800 Slovencev. Okoli 16. ure pa so ognjeni zublji zajeli tudi trgovino v neposredni bližini apartmajev, kjer je zavladala vsesplošna panika.
Požar naj bi zanetil južni veter, ki je od pogorišča začel pihati proti naselju. Krizni štab mesta Šolta je turiste nemudoma pozval, naj spakirajo prtljago in se v najkrajšem času napotijo do obale.
Kot je za 24ur.com dejal Željko Cajnko, ki z družino letuje na otoku, so se plameni nevarno približali apartmajem, zato so oblasti odredile nujno evakuacijo. Ženske, otroke in starejše so v Split odpeljali s katamaranom, medtem ko so ostali otok zapustili s trajektom. Požar je izbruhnil na štirih različnih lokacijah in še vedno gori. V strahu pred ognjem so se turisti zbrali na obali v pristanišču in z blazinami v rokah čakali, če jim bo uspelo pobegniti peklenskim zubljem.
Zaradi gostega dima je gašenje s helikopterjem in kanaderjem zelo oteženo, nagaja pa tudi močan veter.
Enega pogasijo, drugi izbruhne
V Primoštenu največji požar to poletje
Hrvaški gasilci so se v torek borili tudi z največjim požarom v državi v tem poletju in po nekaterih ocenah tudi v zadnjih desetih letih. Zagorelo je na hribu Jelinjak, ogenj pa se je v eni sami uri razširil proti krajema Bila in Šparadići v bližini Primoštena in ogrozil kar 700 hiš.
Zgodbe o pogumu in begu
Očividci opisujejo, kako je veter ognjene zublje izredni hitro nosil proti naseljem. Zaradi gostega črnega dima, ki je ovil tudi Šibenik, so ljudje kašljali, usta so poskušali zaščititi z vlažnimi robčki. Kljub temu so številni požrtvovalno priskočili na pomoč več kot 260 gasilcem, ki so tudi s pomočjo iz zraka poskušali ustaviti širjenje požara.
Do tal je pogorel avtokamp, v katerem je bilo okoli sto turistov. Pred plameni, ki so jih presenetili med spanjem, so zbežali v zadnjem trenutku, na varno so preselili tudi več deset domačinov. Medtem ko so turisti bežali po cesti, so se lokalni prebivalci na varno odpeljali po morju. Večina je namreč domove zapustila šele takrat, ko je ogenj že obkrožil mesto in so cesto zaprli.
Po poročanju hrvaškega Večernjega lista je pogorelo več hiš, požar je uničil gasilsko cisterno in štiri avtomobile. V Bilem je zato odjeknilo več eksplozij rezervoarjev, kar je še bolj prestrašilo prebivalce mesta. Pogorelo je tudi okoli sto hektarov borovega gozda, ki je veljal za enega najlepših in najbolje ohranjenih na Hrvaškem.
Med gašenjem požara so se lažje poškodovali štirje gasilci, skupila pa sta jo tudi mož in žena iz Bila, ki sta poskušala pred ognjem zaščititi hišo.
Tragičen torek v Italiji
Za Italijo je eden najbolj tragičnih dni, kar se tiče gozdnih požarov. V osrednjem in južnem delu države ter na otokih jih je v torek izbruhnilo več kot 300, na desetine klicev na pomoč pa so dobili tudi danes. Gasilci, vojaki in pripadniki civilne zaščite so se s številnimi borili ves dan in vso noč, na delu so bili tudi vsi helikopterji in letala za gašenje.
Najhuje je bilo v kraju Peschici v nacionalnem parku Gargano. Ognjeni zublji, ki so zajeli okolico, so se z vetrom široko izredni hitro širili, dim je prekril kilometre obale. Ceste so morali zapreti, zaradi prehude vročine ljudi niso mogli reševati s helikopterji. Edina možnost je bila umik v morje. "Bredli smo več kot kilometer,“ je dejal eden od več tisoč turistov, ki so si tako rešili življenje. V vodi so nato čakali na reševalne čolne.
Gargano je priljubljeno poletno zatočišče tako Italijanov kot tujcev in je posejan s številnimi kampi. Mnogi so v torek pogoreli do tal. "Ko smo zagledali dim, smo sedli v avto in se odpeljali. Za seboj smo videli požar, ki je napredoval, plamene. Bilo je strašno,“ je pripovedovala 70-letna turistka Anna, ki že več let preživlja počitnice v Garganu. Kam je pred ognjem pobegnil njen soprog, ne ve. Svoje drage iščejo tudi številni drugi. Še huje je za okoli 150 domačinov, ki so ostali brez strehe nad glavo.
Zaradi zastrupitev z dimom in opeklin so bile bolnišnice v polnem pogonu, reševalci v kraju Vieste so po lokalnem radiu pozivali, naj jim pride kdo pomagat. Do mesteca, kamor so se zatekli številni prestrašeni in izčrpani turisti, so se zgodaj zjutraj iz Peschicija razširili ognjeni zublji. Plameni so zajeli avtokampe in nekaj zgradb, številni so znova bežali. Ognja še vedno niso pogasili.
Med gašenjem požara v Peschiciju sta umrla dva človeka, vedno glasnejše so kritike, da je pomoč prišla prepozno. Oblasti so napovedale preiskavo. Kolikšno škodo je povzročilo več kot 300 požarov po državi, ni znano, zagotovo je ogromna.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.