
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi naj bi namreč, kot piše Focus, Solbesu očital, da se je s škandalom - Eurostat spada pod njegov "klobuk" - sproprijel premalo odločno. Ob vse večjem pritisku pa naj bi slednji Prodiju pisno ponudil odstop s položaja.
Afera Eurostat je še posebej razburila Evropski parlament, pred katerim se bo o zadevi na posebnem zasedanju konec septembra zagovarjal tudi sam Prodi. Člani Evropske komisije sicer trdijo, da v tri leta trajajoči aferi niso vedeli za nezakonito dogajanje, zato komisija ni mogla ničesar ukreniti za preprečitev nadaljnjih tovrstnih dejanj. Nasprotno pa trdi komisija Evropskega parlamenta za nadzor proračuna, ki je komisarje obtožila, da so že od leta 1999 prek internih računovodskih poročil seznanjeni z zlorabami v Eurostatu, a so čakali vse do letošnjega julija, preden so odpustili generalnega direktorja Eurostata Yvesa Francheta in dva njegova ožja sodelavca.
Preiskavo o domnevnih finančnih nepravilnostih na Eurostatu je sprožil protikorupcijski urad EU (OLAF), osumljena pa sta generalni direktor Eurostata Franchet in vodja informacijskega oddelka Eurostata Daniel Byk. Osumljenca naj bi namreč vsoto 900.000 evrov, ki je bila namenjena Eurostatu, preusmerila na drug račun v Luxembourgu. OLAF preiskuje tudi sodelovanje Eurostata s francoskim svetovalnim podjetjem Planistat, ki naj bi bilo odgovorno za prodajo Eurostata zasebnim uporabnikom.
Oba osumljena uradnika, ki sicer zanikata obtožbe v zvezi s podkupovanjem, sta ponudila svoj odstop, kar je komisija sprejela, OLAF pa je primer predal francoskemu vrhovnemu tožilstvu. To je proti Franchetu in Byku že začelo predhodno kazensko preiskavo.