V švicarskem mestu Payerne je danes po kakih 26 urah poskusnega leta uspešno pristalo eksperimentalno letalo solar impulse, ki ga poganja izključno sončna energija. Ekipa, ki je letalo pripravila za let, je ob tem sporočila, da je 12.000 sončnih celic, ki napajajo letalo, čez dan shranilo dovolj energije, da je zrakoplov letel tudi ponoči.
Po trditvah ekipe to dokazuje, da lahko letalo ves čas, tudi ponoči, ostane v zraku. "Sončno letalo je tokrat prvič letelo celo noč," je poudaril vodja ekipe Bertrand Piccard in dodal, da to dokazuje, da je bila misija uspešna.
Pilot Andre Borschberg je z letalom v Payernu pristal minuto po 9. uri. V tem mestu je v sredo zjutraj tudi vzletelo. Piccard je že pred vzletom poudaril, da gre za povsem novo poglavje na področju letalstva, obenem pa tudi za enega mejnikov sodobne družbe, saj gre za povsem pionirski projekt.
"Radi bi dokazali, da smo lahko veliko bolj neodvisni od fosilnih goriv, kot si ljudje mislijo," je pred poletom še dejal Piccard. Danes pa je razkril, da je letalo dan pričakalo z energijo za še tri ure leta, kar je mnogo več, kot so pričakovali.
To je bil prvi daljši polet solar impulsa. Letalo so izdelali lani, odtlej pa so uspešno že izvedli več krajših preizkusnih letov. Sam začetek projekta sega v leto 2003, konstruktorji letala pa že leta 2013 ali 2014 nameravajo s solar impulsom v več etapah obkrožiti svet.
Gre za tehnološko izjemno dovršen prototip, ki lahko v zraku razvije hitrost do 45 kilometrov na uro, poganjajo pa ga štirje motorji na sončno energijo, izmed katerih vsak premore okoli deset konjskih moči.
Letalo se ponaša z nekoliko nenavadno obliko, pri čemer je razpon kril s 45 metri primerljiv različici Airbusovega potniškega letala A340, vzdolž kril pa je razporejenih okoli 12.000 sončnih celic, ki napajajo okoli 400 kilogramov nameščenih baterij.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.