
Letalo Solar Impulse 2, ki je bilo po izjemnem podvigu zaradi okvare primorano počivati osem mesecev, je zdaj znova pripravljeno na nadaljevanje poti okoli sveta, je sporočila ekipa.
Propelersko letalo na električni pogon, ki ga napaja več kot 17.000 sončnih celic na krilih, se je pod vodstvom pilotov Bertranda Piccarda in Andreja Borschberga lani podalo na pot okoli sveta.
Štartalo je iz Abu Dabija marca lani, julija lani pa je poželo slavo, saj mu je uspel izjemen podvig - polet prek Tihega oceana iz japonske Nagoje do Havajev. Na 117 ur in 52 minut dolgem letu je podrlo več rekordov, a se je tudi zalomilo. Močno so se namreč pregrele baterije letala in so jih morali zamenjati. Napačno so namreč predvidevali segrevanje baterij v tropskem podnebju.
BREAKING NEWS: @solarimpulse re-enters “Mission Mode“ https://t.co/WL6R7Pu0Hm pic.twitter.com/BCcTXNqVue
— SOLAR IMPULSE (@solarimpulse) April 14, 2016
Zadnja dva meseca so, kot so zapisali na blogu, potekale intenzivne priprave tako letala, ki ima zdaj nov hladilni sistem, kot pilotov, ki sta zdaj pripravljena, da poletita iz Havajev na celinske ZDA, natančneje v Phoenix.
Kdaj bosta poletela, je seveda odvisno od vremena, saj mora biti to ugodno, da se baterije lahko dovolj napolnijo in da tako lahko letalo leti tudi ponoči. Vreme se lahko nad oceanom spremeni v vsakem trenutku, zato njihovi vremenski strokovnjaki iščejo najbolj ugodno obdobje med 15. aprilom in 15. majem, da jim bo uspel 4707 kilometrov dolg polet. Letalo bo tokrat upravljal Piccard. To bo deveta etapa od 13.
Letalo ima premer kril večji od jumbo jeta, tehta pa 2,3 tone, kar je nekoliko več kot povprečen avtomobil. Namen projekta je predvsem vzpodbujanje razvoja zelenih tehnologij in opozarjanja na podnebne spremembe.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.