Nasini observatoriji so znova ujeli močan solarni izbruh, ki bo znova lahko nekoliko ponagajal GPS ali drugim občutljivim elektronskim napravam, hkrati pa bi lahko ljudem pričal čudovite severne sije.
Kot so pojasnili na spletni strani ameriške vesoljske agencije, so solarni izbruhi močni izbruhi radiacije. Škodljiva radiacija sicer ne more skozi Zemljino atmosfero, da bi tako neposredno škodovala človeku, lahko pa v višjih predelih atmosfere povzroči težave pri prenosu komunikacijskih signalov. A za to mora biti izbruh dovolj močan, še dodajajo.
I've never seen this before- red #aurora. Spectacular! #YearInSpace pic.twitter.com/j2DVejt974
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) June 22, 2015
Kot dodajajo pri ameriški administraciji za oceane in atmosfero (NOAA), bi ta izbruh lahko pomenil največjo solarno nevihto od marca letos, morda celo od septembra 2005.
Kot omenjeno, lahko nevihte povzročijo močne avrore, tokrat so bile obarvano celo rdeče. Te je v svoj objektiv ujel tudi Nasin astronavt Scott Kelly, ki je trenutno na misiji na mednarodni vesoljski postaji.
Day 87. The red curtain of an #aurora closes on another day. Good night from @space_station! #YearInSpace pic.twitter.com/NUyJkGKy9y
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) June 22, 2015
Izbruh so klasificirali kot M6.6. Izbruhi razreda M so sicer desetkrat blažji od izbruhov najmočnejšega X razreda. Številke pa dodajajo novo dimenzijo v moči, M2 je denimo dvakrat močnejši kot M1, M3 trikrat kot M1 in tako naprej.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.