Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je odločno zavrnil obtožbe odbora Evropskega parlamenta o sodelovanju z ameriško obveščevalno službo CIA.
"Ničesar nisem zatajil ali zanikal, tako glede dejstev kot glede politike do ZDA. Obtožbe so v celoti napačne in krivične," je po zapisal Solana v pismu vodji odbora Evropskega parlamenta. Pojasnil je tudi, da nima pristojnosti, na podlagi katerih bi od oblasti držav članic EU lahko zahteval informacije o domnevnih nezakonitih preletih, zajetjih osumljencev ali skrivnih zaporih CIE v Evropi. "Nimam moči, da zagotovim takšne informacije," je zatrdil.
Začasni odbor Evropskega parlamenta je v torek končal enoletno preiskavo protiterorističnih dejavnosti ameriške obveščevalne službe CIA v Evropi in v sklepnem poročilu zapisal, da je za skrivne prelete CIE v Evropi vedelo enajst članic EU, med njimi Bosna, Ciper, Danska, Makedonija, Nemčija, Grčija, Irska, Romunija, Španija, Švedska in Turčija. Sumov, da je skrivne zapore gostila tudi Poljska, za zdaj niso potrdili.
Odbor je države in institucije EU ostro obsodil, da niso dovolj sodelovale v preiskavi, zato ni neposrednih dokazov za to, kaj se je dogajalo. Pri tem so v odboru posebej izpostavili Solano, češ da je lagal, da ni nič vedel. Odbor v poročilu navaja, da Solana ni sodeloval v preiskavi in ni hotel povedati, kar je vedel o programu skrivnih zaporov. Ohlapne izjave in nesodelovanje odbor očita tudi koordinatorju unije za boj proti terorizmu Gijsu de Vriesu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.