

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je med obiskom v Prištini dejal, da obnova hiš kosovskih Srbov, ki so jih albanski skrajneži porušili med marčevskim nasiljem, poteka prepočasi. Solana je po prihodu na Kosovo najprej obiskal Kosovo Polje v bližini Prištine, kjer si je ogledal dela pri obnovi porušenih srbskih hiš, osnovne šole in zdravstvenega doma. Visoki predstavnik EU se je zavzel za pospešitev dosedanje prepočasne obnove in poudaril, da morajo vsa dela končati do konca septembra. Solana je zatrdil, da bo Bruselj sprejel določene ukrepe, v kolikor oblasti v Prištini ne bodo spoštovale obljubljene roke za obnovo porušenih stavb.
Po srečanju s predsednikom pokrajine Ibrahimom Rugovo je izpostavil, da je uresničevanje standardov za Kosovo ključ za vsa vprašanja, tudi za reševanje prihodnjega statusa Kosova. Predsednik Rugova je zatrdil, da so kosovske inštitucije opredeljene tako za uresničevanje standardov, kot tudi za vključitev nacionalnih manjšin v sistem.
Visoki predstavnik EU se je poprej sestal z odhajajočim civilnim upraviteljem ZN na Kosovu Harrijem Holkerijem in po srečanju z njim obsodil petkov umor Srba Dimitrija Popovića. Družba, v kateri na tak način umorijo sedemnajstletnega mladeniča, ni zdrava družba in ne pripada Evropi, je poudaril Solana ter dodal, da je prišel na Kosovo z namenom, da obsodi ta zločin in preveri, kako poteka obnova med marčnimi neredi porušenih srbskih hiš.
Solana se je srečal tudi s poslanci kosovske skupščine iz vrst srbske koalicije Vrnitev (Povratak), ki jih je pozval, naj se ponovno vključijo v politično življenje pokrajine.
V enem samem mesecu skoraj tisoč ranjenih

Po podatkih, ki jih je v navedel generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan prve dni maja, je med izbruhom marčevskega nasilja življenje izgubilo 19 ljudi, ranjenih pa je bilo 954, od tega 65 pripadnikov policije ZN, 58 pripadnikov Kosovskega zaščitnega korpusa in 61 pripadnikov mirovnih sil v pokrajini (Kfor). Med dvodnevnimi neredi so albanski skrajneži uničili ali poškodovali približno 730 domov pripadnikov nacionalnih manjšin, 36 pravoslavnih cerkva, samostanov ter drugih verskih in kulturnih objektov, od katerih so nekatere zgradili v 14. stoletju, je bilo med drugim navedeno v Annanovem poročilu.