
Nacionalni obveščevalni svet (NIC) pri ameriški obveščevalni službi CIA vsakih pet let razmišlja o podobi sveta v naslednjih dvajsetih letih. Kot poroča francoski Le Monde pa podoba, ki so jo naslikali v tokratnem poročilu, poimenovanem Globalni trendi 2030, ni prav nič spodbudna.
V poročilu napovedujejo tehnično revolucijo, ki bi lahko spremenila mednarodne odnose, širjenje gensko spremenjene hrane, razvoj futurističnega 3D tiskalnika, umetno izboljšanje delovanja človeških možganov in kloniranje ljudi.
NIC je pri pripravi poročila upošteval tudi kritike na predhodna poročila, zato tokratno vsebuje tudi evolucijsko noto ameriške moči v svetu, ki je v prehodnem obdobju.
Do leta 2030 NIC tako napoveduje velike spremembe, ki bodo spremenile razmerje moči. Oskrba z vodo, energijo in hrano naj bi bila temeljno strateško vprašanje prihodnosti, skupaj z gospodarskimi rezultati, vojaškimi spopadi in tehnološkim razvojem pa naj bi ti parametri določali prihodnje razmerje moči.
Zahodni svet naj bi še naprej izgubljal moč v primerjavi z Azijo, nestabilnost trga in podnebne spremembe pa naj bi še dodatno skrbele za negotovost.
V takšnih okoliščinah naj bi imel svet na voljo tri možne scenarije: vrnitev h koreninam, sodelovanje ali razpad strukture.
Čeprav bi bilo splošno sodelovanje idealen pristop, pa je po mnenju avtorjev še najverjetnejši zadnji scenarij. Torej "razpadli svet" za katerega je značilna odsotnost politične volje pri reševanju svetovnih vprašanj in povečana nevarnost vojaških spopadov. Čeprav najbrž ne bo prišlo do spopada velesil, kot sta Kitajska in ZDA, pa so precej verjetne lokalne vojne in svet, ki je stalno na robu prepada.
Scenarij "vrnitev h koreninam" predvideva vrnitev v stanje pred velikim vzponom ZDA, torej v nestabilnost prve polovice dvajsetega stoletja. Ta svet je zapleten v proračunske težave, vpliv ZDA na svetovno politiko je komaj omembe vreden. Etnične in geopolitične napetosti v Aziji in na Bližnjem vzhodu se po tem scenariju spreminjajo v odkrite vojaške spore, svet je v fazi gospodarske stagnacije.
Tretji, najbolj optimistični scenarij pa je sodelovanje. Tega v poročilu opisujejo kot rojstvo bratskega sveta, ki ga poganja tesno tehnološko in politično sodelovanje Kitajske in ZDA, kar bi pospešilo gospodarsko rast in na novo začrtalo mednarodne odnose. A ta scenarij je od vseh treh še najmanj verjeten.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.